• Yaz Tatili İçin Anne ve Babalara Tavsiyeler

  Sevgili anne ve babalar çocuklarınız için yaz tatilini en verimli nasıl geçirebiliriz sorusunun cevabını sizlerle bu yazımızda paylaşıyoruz. 

  Öğrenciler yani çocuklarımız okulların kapanmasıyla birlikte kendilerini koskoca bir tatilin ortasında bulabilirler ve bu tatilde zamanlarını nasıl planlayacaklarını nasıl verimli geçirebileceklerini bilemeyebilirler. Bu yüzden vaktinin büyük bir çoğunluğunu bilgisayar ve televizyon başında geçiren öğrenciler ailenin olumlu yönlendirmeleriyle 3 ay gibi uzun bir zamanı verimli geçirebilir. Yaz tatilini verimli geçirmenin yollarından biri ailelerin çocukları için en güzel planlamaları yapması gerekir. Bu planlamalar çerçevesinde ne çocuklar sıkılmalı ne de zamanlarının çoğunu bilgisayar ve televizyon başında geçirmelidirler. Anne ve babalar çocuğunuzun verimli tatil geçirebilmesi için neler yapılabilir diye baktığımızda öncelikle çocuklarınıza yaz tatili için program yapmalı ve  tatili daha eğlenceli hale getirecek aktiviteleri bulmanız gerekmektedir. Bu programın içinde kitap okuma saatlerinden, yıl içindeki derslerin tekrarlarına, akraba ziyaretlerinden yürüyüşlere kadar pek çok şey konulabilir. Yaz tatilini en verimli değerlendirmenin yollarını bu şekilde planlayabilirsiniz.

  Öncelikle çocuğunuza okul bittikten sonra onunla sadece dersleri hakkında konuşmalar yapmaktan uzak durun. Olabildiğince farklı konulardan konuşun ve iletişiminizi kuvvetlendirin. Bu iletişim kuvvetlendirmeleri okul zamanın da da işe yaracaktır.

  Öğrenciler karnelerini aldıktan sonra anne babaların çocuklarını diğer öğrencilerle veya kardeşleriyle kıyaslaması uygun değildir. Bu durum anne baba ile çocuk arasındaki iletişimi zedelemekte ve çocuğun kendine olan inancını azaltabilmektedir. Öncelikle anne babalar çocuklarıyla bir sonraki senenin dersleri için nasıl çalışacağını konuşarak bir eylem planı oluşturabilirler.

  Okul zamanında belli saatlerde uyanan ve belli bir rutine alışan çocuklarla eğlenceli vakit geçirme adına gezi programları düzenlenebilir. Bu anlamda İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliklerini keşfedebilir, aile ve akrabalarınızla birlikte doğa yürüyüşleri veya pikniklere katılabilirsiniz.

  Yaz tatilinde çocuklarınızla birlikte yapılabilecek aktivitelerden birisi de bol bol piknik yapın, değişik yerleri ziyaret edin onlara yeşili doğayı tattırın. Çocuklarınızla uçurtma yapın ve birlikte uçurun. Bir yere gitmeyi planlarken ya da bir şey yapmayı planlarken mutlaka onun fikirlerini alın.Eminim bu iki taraf için de daha eğlenceli olacaktır ve keyif verecektir.

  Çocuğunuzu faydalı olacağını düşündüğünüz yaz okulları, yüzme kursu veya spor branşlarında kendilerini geliştirmelerini sağlayacak kurslara yönlendirebilirsiniz.

  Aile üyelerinin birlikte olduğu zaman dilimlerinde aile de herkesin katılacağı kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. Bu durum hem çocuğunuzun okuma alışkanlığı edinmesine katkı sağlar hem de zamanını verimsiz kullanmasını engeller.

  Çocukların arkadaşlarıyla vakit geçirmesine imkan tanıyabilirsiniz bu durum çocuğunuzun akranlarıyla olan iletişimini kuvvetlendirerek sosyalleşmesine büyük katkı sağlayacaktır.

  Öğrencilerin yıl içerisindeki derslerini unutmaması adına tatil kitapları alarak konuları tekrar etmesini sağlayabilirsiniz.

  Evde çocuğunuzla birlikte vakit geçirmenizi sağlayacak oyunlar alarak günün belli bir saatinde beraber oynayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzu yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Çocuk ve Kitaplar
  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>