• “Veda Esir Şehirde Bir Konak” Ayşe Kulin

  Ayşe Kulin’in yazmış olduğu ve son derece sürükleyici bir roman olan Veda Esir Şehirde Bir Konak 1918-1924 yılları arasında yaşanmış bir aşk romanı okumanızı tavsiye ederim.

  1918-1924 yılları arasında Osmanlının çöküş dönemlerinde işgal altında bulunan İstanbul’da Maliye Bakanı Ahmet Reşat Beyin konağında geçen bir aşk öyküsü ve İstanbul’un can çekişini anlatan ve bir solukta okuyabileceğiniz en güzel eserlerden bir tanesi.

  Konakta Sarıkamış’tan donmadan gelebilmeyi başarmış ve hastalıklı Kemal ile onun bakımını yapan Mehpare arasında geçen dramatik bir aşk öyküsü ve Saray ile konak arasında kalmış ve ailesine vakit ayıramayan bir Maliye Nazırı.

  Kemal milli mücadele başlarken saklandığı evden dışarı çıkıyor ve Anadolu’ya geçiyor. Sarıkamış’ta yendiği azraile bu sefer yenik düşüyor ve Mehpareyi karnındaki bebeği ile genç yaşta dul bırakıyor.

  Ayşe Kulin Veda Serisi Diğer kitapları

  Ahmet Reşat da sürgüne gönderiliyor. Konakta kadınlar erkeksiz kalıyorlar. Aslında bu sadece bir örnek. Tüm evler erkeksiz kaldı Milli Mücadele döneminde Anadolu da. Erkeklerin büyük bir çoğunluğu cephede hayatlarını kaybetti.

  Sözü fazla uzatmadan Ayşe Kulin’in Veda Romanını okumanızı tavsiye ediyorum.

       
    
 • Benzer Yazılar
  İstanbul Tiyatro Festivali Yüzleşme
  22. İstanbul Tiyatro Festivali ve Oyunlar Listesi
  37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı (2)
  37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı
  SKF Türk 12. Ulusal Fotoğraf Yarışması
  SKF Türk 12. Ulusal Fotoğraf Yarışması
  Oz Efsanesi Filmi
  Haziran Ayı Vizyona Girecek Filmler
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>