• Tülbent Oyası Örnekleri

  Birçok kadının dünden bugüne kullanageldiği en güzel aksesuarlardan bir tanesidir tülbent. Dini bir motifi oluşturmanın yanı sıra bir aksesuar olarak da kullanılabilen tülbent modellerini ortaya çıkaran en önemli ayrıntı da hiç kuşkusuz kenarlarındaki el işi tülbent oyalarında saklı. Bu yazıda sizlere en güzel tülbent oyası örneklerini sunacağız.

  Tülbent oyası yapımı itibari ile emek isteyen bir sanat olarak karşımıza çıkmakta ve her genç kızın sandığında mutlaka oyalı tülbent modelleri  bulunmaktadır. Bir hobi olarak yapılmakta olan tülbent oyası aynı zamanda muhteşem bir aksesuarın ta kendisidir.

  Şimdi birbirinden ilginç ve değişik tasarımlarda eşarp oyası örneklerini görmeden önce bir kaç tiyo vermekte fayda var. Öncelikle kenarına el işi oya yapacağımız tülbent modellerine göz atmamız gerekmektedir. tülbentimizin rengi ve deseni yapacağımız tülbent oyası örneklerini şekillendirecektir. Onun içindir ki ilk önce tülbent modelinin şekli ve desenini belirleyip ona uygun bir tülbent oyası örneği seçmemiz gerekmektedir.

  Birçok bayanın namaz kılarken, kuran okurken veya bir mevlite giderken yanında bir tülbent bulundur. Bunun yanında kına gecesinde gelinin başına örtülür ve eline kına yakılır. Bir başka kullanım alanı ise bir çok bayan da fular olarak kullanmaktadır.

  Kültürümüzde geniş bir yere sahip olan tülbentin bir çok isimle karşımıza çıkması ve yerel motiflerimizde yer alması işte bu yüzdendir. Adına bir çok türkü yazılmış, hatta film bile yapılmıştır. Alyazmalım, yemeni bağlamış telli başına… bunlardan bir tanesidir. Birçok türkünün içerisinde bir motif olarak karşımıza çıkmaktadır yazma ve yemen.

  El işi tülbent oyasını isterseniz boncuklarla isterseniz iğne iplik ile dilerseniz de tığ ve iplik ile yapabilirsiniz. Burada öncelik sizin seçiminiz olacaktır.

  En çok tercih edilen tülbent oyası örnekleri genellikle çiçekli tülbent oyası olmaktadır. Bu yazma örneğinin çok tercih edilmesinin sebebi ise yazmaların deseni ile alakalıdır. Bugün satın alacağımız tülbent ve yazma modellerine baktığımızda yüzde doksanında çiçek motifleri bulunmaktadır. Bunun yanında boncuk oyası örnekleri de genellikle beyaz sade bir tülbentin kenarlarını süslemekte tercih sebebi olmaktadır.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Örgü Çeket Modelleri
  Yeni Sezon Bayan Hırka Modelleri
  Örgü Masa Örtüsü Süs Modelleri
  El İşi Masa Örtüsü Modelleri
  El İşi Çanta Modeli
  Yazlık El İşi Çanta Modelleri
  Çiçek Desenli Makine Nakışı Modelleri
  El ve Makine Nakışı Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>