• Tombala Nedir Tombala Nasıl Oynanır

  Yılbaşı ve Ramazan aylarında geceleri oynanan en eğlenceli oyunlardan biri olan tombala nedir ve nasıl oynanır tombala oyununun kuralları nelerdir.

  Yılbaşı akşamını evinizde ailenizle birlikte geçirecekseniz veya arkadaşlarınızla birlikte bir ortamda yeni yıla birlikte girecekseniz size bazı önerilerimiz olacak. Keyifli vakit geçirmeniz için yılbaşının geleneksel oyunlarından biri haline gelen tombala hakkında bilgi vereceğiz. Tombala nedir, tombala nasıl oynanır ve ülkemizde tombala oyunu oynama alışkanlığı nereden gelmektedir. Hepsini sizlerle paylaşmak istedik.

  Şimdi sırası ile tombala nedir sorusuna cevap verelim.

  Tombala nedir?

  Tombala 1-90′a kadar sayıların bir torbaya konulduğu ve üzerinde numaralar yazılan kartların bulunduğu ve torbadan çekilen numaraların kartların üzerindeki numaralar ile eşleştirilmesiyle oynanan bir şans oyunudur. İtalyanca bir kelime olup tombolo dan dilimize geçmiş ve tombala olarak yıllardır oynadığımız eğlenceli bir şans oyunudur.

  Tombala nasıl oynanır?

  Bir torba içerisine 1′den 90′a kadar sayıların yazılı olduğu taş veya kağıt parçaları konur ve torba içerisindeki numaraların iyice karışması sağlanır. Tüm oyunculara üzerinde numaraların yazılı olduğu tombala kartı verilir. Tombala kartlarında 24 veya 30 numara vardır. Tombala kaç kişi ile oynanır diyorsanız tombala en az iki kişi  ve en çok da numaralı kart sayıları oranında oynanır.

  Torbadan bir numara çekilir ve numara söylenir. Numara kimin kartında varsa o kişi bu numaralı taşı alır ve tombala kartındaki numaranın üzerine koyar. Çekilen numara kimsenin kartında yoksa torbanın içerisine konmaz ve herkesin göreceği bir yere konur.

  Tombala kartının bir sırasındaki sayıların tamamını kapatan kimse birinci çinko, iki sırasını kapatan ikinci çinko ve tamamını kapatan ise tombala der ve oyundaki oyuncular bu kişinin kartını kontrol eder ve tombala diyen kişi oyunu kazanır.

  Tombala numaraları çekilirken bulduğunuz sayıları tombala kartının üzerine koyduktan sonra kimsenin görmeyecek olması ve saklanması tercih edilir.

  Türkiye de Tombala Alışkanlığı

  Ülkemizde tombala genellikle ramazan aylarında, uzun kış gecelerinde ve yılbaşı akşamlarında oynanır. Bazı eğlence mekanlarında kumar amaçlı da oynanır.

  Ama tombalanın en güzel tarafı tüm aile fertlerinin bir araya gelerek oynayabileceği en güzel oyunlardan biri olmasıdır.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Tığ İşi Bayan Örgü Bluz Modelleri
  Baharlık Örgü Bluz Modelleri
  Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
  Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
  2019 Resmi Tatil Günleri
  2019 Resmi Tatil Günleri
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
 • 6 yorum yapılmış. Bir yorumda sen yap!

  1. her yilbasinda buyuk bir keyifle oynariz…. :) ))))))

  2. Nasi oynandigini bilmeeyen var midir acaba

  3. ben bilmiyom

  4. Yılbaşı kutlamak günah tır yılbaşı hıristiyan ların bayramıdır ey müslüman peygamber efendimiz şöyle buyuruyor kim ki kime benzemeye çalışır sa onla birlikte cehenneme atılır

  Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>