• Su İçmenin Yararları Nelerdir?

  Su hayatın vazgeçilmez nimetlerinden bir tanesidir. Her insanın mutlaka tüketmesi gereken en doğal besin kaynağı olan suyu ne oranda ve nasıl tüketmeliyiz. Sağlıklı bir yaşamın sırrı düzenli su tüketiminden geçmektedir. 

  Dünya genelinde küresel ısınma ile birlikte su kaynakları her geçen gün azalmakta ve suyun önemi de aynı ölçüde artmaktadır. Sağlıklı yaşamın en doğal besin kaynağı olan suya ne kadar değer veriyor ve onu ne ölçüde kullanıyoruz.

  Dünyadaki öneminin artması ile birlikte 22 Mart Dünya Su Günü olarak kutlanmaya başlanmış ve dikkatler suyun üzerine çekilmiştir.

  Erkeklerde vücut ağırlığının %60′ını, kadınlarda ise %50′sini su oluşturmaktadır. Yeni doğan bir bebekte ise bu oran %70 seviyelerindedir. Aynı zamanda insan beyninin %95 gibi büyük bir çoğunluğunu su oluşturmaktadır. Yani suyun organlarımız üzerindeki etkisini gözlemleyecek olursak günlük su tüketimine de yeteri kadar önem vermemiz gerektiğini çok iyi anlarız.

  Günlük yeterli miktarda su tüketmediğimiz taktirde vücut organlarımız, özellikle de insan vücudunun işlemcisi olan beynimiz sağlıklı çalışmayacak ve bunun sonucunda  bir çok hastalığa davetiye çıkaracaktır. Yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, konsantrasyon bozuklukları bunlardan başlıcalarıdır.

  Günlük ne kadar su tüketmeliyiz 

  Günlük ortalama 2-2,5 Lt civarında su tüketilmelidir. Bunun yanında bu oranın havaların ısınması ve terlemelerin başlaması ile birlikte daha da çok artması gerekmektedir. Yaz aylarında sıvı kaybını da göz önüne alırsak 3 Lt civarında bir su tüketimi gerekmektedir.

  Bazı insanlar su tüketimine yeteri kadar özen göstermeyebilir. Peki bunun önüne geçmek için ne yapmak gerekir.

   Su tüketme alışkanlığı kazanmanın yolları

  * Su içmek için illa da susamayı beklememek gerekir. Susamasanız bile su tüketmeniz gerekmektedir.

  * Yemek yerken mutlaka su içmeyi alışkanlık haline getirin.

  * İş yerlerinde veya evde kendinize su içmek için özel bir bardak alabilirsiniz.

  * İçeceklerden hiçbirinin suyun yerini tutmadığını bilmeniz gerekir. Örneğin günde 10 bardak çay içebilirsiniz veya kola… Ama bunlardan hiçbirisi suyun yerini tutmayacaktır. Onun için bu sıvıları tüketmek yerine daha sağlıklı olan suya yönelmeyi deneyin.

  Yeterli miktarda su tükettiğimizi anlamanın yolları nelerdir

  Bunu kestirmenin en güzel yolu idrar renginizdir. Şayet koyu sarı renkte ise bu yeterli miktarda su tüketmediğiniz anlamına gelir. İdrar renginiz açık renkte ve şeffaf ise içiniz rahat edebilir. Demek ki su tüketiminiz normal.

  Sağlıklı bir yaşam için suya değer verelim ve günlük su tüketimimizi artıralım…

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Nane Limon Nasıl Yapılır
  Nane Limon Nasıl Yapılır
  Bahar Çiçekleriyle Oda Kokusu
  Bahar Çiçekleriyle Doğal Oda Kokusu Yapımı
  ygs-lys-beslenme-300x234-300x160
  Sınav Öncesi Beslenme Önerileri
  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>