• Semizotunun Faydaları Nelerdir?

  Mucizevi sebzeler arasında yer alan semizotunun saymakla bitmeyen faydaları nelerdir? Semiz otu hangi hastalıklara iyi gelir? Semiz otu nasıl tüketilmelidir?

  Yaz aylarının en zengin vitamin ve mineral deposu olan semizotunun yararları saymakla bitmez elbet. Ama en kayda değer yararlarını gelin birlikte inceleyelim.

  Omega-3 yağ asidi oranın yüksek olması vücutta biriken yağların yakılmasında son derece önem arz etmektedir. Çocuklarda tüketilen semiz otu beyin gelişimi için son derece önemlidir. Aynı zamanda beyindeki tümör oluşumuna karşı da çok büyük bir direnç göstermektedir.

  Semizotunun faydalarından biri de sindirim sistemini düzene sokmasıdır. Eğer sindirimle ilgili kabızlık gibi sorunlarınız varsa semizotunu rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özellikle semizotu salatası yoğurt, sarımsak ve zeytin yağı ile hem lezzetli hem besin değeri yüksek hem de sindirimi kolaylaştırıcı bir yemek oluyor. Semizotu salatası ve yapılışı hem kolay hem de çok lezzetlidir, öğünlerinizde rahatlıkla yiyebileceğiniz besinler arasında yer almaktadır.

  Semizotunun sağlığa yararları saymakla bitmez. Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için vazgeçilmezler arasında yer alır. Semizotu kandaki iltihabı, üreyi ve pislikleri temizler. Semizotunun faydaları arasında yer alan en önemli şeylerden biri de ruh sağlığına da iyi gelmesidir. Yani özellikle, sinirlilik hallerine, yorgunluk ve bitkinlik hallerine birebirdir.

  Semizotunun birçok hastalık söz konusu olduğunda bu hastalıkların tedavi edilmesinde yardımcı olduğunu bilmekteyiz. Özellikle şeker hastalarında susuzluğu azaltıcı etkisinin olduğu saptanmıştır. Semizotu özellikle yeşil salata olarak yendiğinde vücuda daha fayda sağlamaktadır. Diyetlerinizde semizotu salatasını rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

  Bütün bunlarla birlikte semizotu alırken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinmek isteriz. Semizotunda koyu yeşil yapraklı olan semizotlarını tercih etmeniz sizler için daha faydalı olacaktır. Daha taze olan ve tomurcuk olmayan semizotunu rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Semizotu nasıl yıkanır ,semiz otu tıpkı ıspanak gibi bol çamurlu bir bitki olduğundan onu iyice yıkayıp sirkeli suda bekleterek mikroplarını öldürebilirsiniz. Daha sonra doğramak için bıçak yerine kendi ellerinizle semizotunu parçalara bölerek kullanabilirsiniz. Bu yöntem hem daha sağlıklı hem de pratik olacaktır. Semizotu yemeklerini normal sulu yemek olarak da tüketebilmeniz mümkündür.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Türk kahvesi
  Türk Kahvesi
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>