• Selülitten Kurtulma Yolları

  On kadından dokuzunda selülit olduğu biliniyor. Peki, onlarla savaş gerçekten mümkün mü dersiniz, yanıtımız evet. Selülitten kurtulmanın yollarına birlikte bakalım.

  Selülit nasıl oluşur? 

  Özellikle kadınlarda görülen ve deri altı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımını bozmasıyla oluşan selülit, deride çöküntülerle ve portakal kabuğu görünümüyle ortaya çıkıyor. Beslenme, genetik özellikler, stres, hareketsizlik gibi çeşitli faktörlerin neden olduğu selülit, her yaştan kadında görülebiliyor. Onun için “bende olmaz” demeyin ve kontrolünüzü yapın.

  Selülitten nasıl kurtulabiliriz?

  Selülitlerle kendimize uygun ürün ve yöntemi seçerek kurtulabiliriz. Ancak olayımız ürün ya da yöntem seçmekle bitmiyor. Bir de daha temele inmek, yaşam tarzımızı yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Selülitle mücadele etmede beslenme ilk adımdır. Kadınların yüzde 80’inin dengesiz beslenme, hareketsizlik, hormonal bozukluklar, sindirim ve kalıtımsal sebeplerden dolayı selülitten şikayet ediyor. Uzmanlar selülitin beslenme sistemiyle 3 aşamada önlenebileceğini vurguluyor. Selüliti oluşturmama amaçlı, selülit oluştuğunda ve selülit bakımı sonrası beslenme yöntemleriyle pürüzsüz, sağlıklı bir bir tene sahip olabilirsiniz.

  Selülit oluşumu nasıl engellenir?

  Selülitin oluşmaması için vücudunuzun mümkün olduğunca doğal beslenen, hareketli ve toksik madde atıcı sistemlerini kullanabilir durumda olması gerekir. Bunun için mümkün olduğunca vücut yapımızla ilgili genel kontrollerinizi periyodik olarak yaptırmalı, hormonsal, genetik dolaşım söz konusu ise tıbbi tedavinize vakit geçirmeden başlamalısınız.

  Selülitten korunmanın yolları nelerdir?

  Selülitten korunmanın en iyi yolu, doğal ürünlerle beslenmektir. A ve E vitamininden zengin besinler cilt sağlımıza olumlu etkide bulunur. Fosfor ve D vitamini kemik yapımızı güçlendirir. Tuz, alkol, şeker, sigara, koyu çay, kahve, çikolata, kızartma ve beyaz undan uzak durduğumuzda selülitle savaş daha kolay olur. Öncelikle mutlaka içtiğiniz su miktarını arttırın günde en az 2 litre su tüketmeliyiz.

  Selülitten koruyucu beslenme nasıl olur?

  Lif ağırlıklı beslenerek vücudunuzdaki toksik maddeleri bağırsak hareketlerini artırarak sağlayabilirsiniz. Yiyeceklerinizde tuz yerine baharat kullanın. Öğün aralarında cips, büsküvi ya da kurabiyeler yerine salatalık, domates, marul gibi besinler tüketin. Gazlı içeceklerden, kahve ve koyu çaydan uzak durun. Her gün mutlaka yoğurt yiyin. Gün içerisinde rezene, elma çayı, yeşil çay gibi bitki çaylarını en az üç kez tüketin.

  Tatlı ihtiyacınızı meyveden karşılayın, Unlu, şekerli, kaymaklı ağır tatlılardan kaçının. Katı yağlar yerine ayçiçeği, fındık, soya, mısırözü veya zeytinyağı kullanın. Kızartma yerine buğulama, ızgara, haşlama, fırında pişirme yöntemini kullanın. Şarküteri, krema ve ağır soslardan uzak durun. Dolaşımı engellediği ve oksijen oranını azalttığı için sigara içmeyin.

  Selülit egzersizi nasıl yapılır?

  Tabi ki her gün 45 dakikalık tempolu bir yürüyüş ve düzenli egzersiz yapın. Bunlardan ziyade masaj, aroma terapili kremler ve güzellik merkezlerinde uygulanan cihazlarla selülitlerden kurtulmak mümkün.

  Doğal besinler ve doğal şartlar dışında isteyen bayanlar selülit kremi kullanarak da selülitlerinden kurtulabilirler.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>