• Sağlıklı Zayıflama Diyeti

  Yazın birçok insan için kilolar problemdir kışın kalın kıyafetlerde saklanılan kilolar yaz geldiğinde bizi rahatsız eder. Sizde yazın ince kıyafetlerinizle zayıf gözükmek istemez misiniz? O zaman bizi dinleyin ve yazımıza kulak verin.


  Sağlıklı zayıflamanın yolları nelerdir?

  Bilinçli bir zayıflama diyeti yapmamız gerekmektedir. Aksi taktirde bilinçsizce yapılan bir diyet uzun vadede sağlık sorunları oluşturarak karşımıza çıkacaktır. Bir İnsanın harcadığı enerjiden fazlasını besin olarak alması fazla kilo almasına yol açacaktır. İşte dikkat edilmesi gereken en önemli şey harcadığımız oranda kalori almak olmalıdır.

  Sağlıksız zayıflama diyetinin zararları nelerdir?

  Sağlıksız zayıflama diyetleri kişide baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk, bulantı, kusma, ishal, kabızlık, safra ve böbrek taşı, kalp ritminde bozukluk, tansiyon düşüklüğü, adet düzensizliği, ciltte kuruma, saç dökülmesi gibi problemlere neden olur.

  Diyet
  Sağlıklı bir zayıflama diyeti için yapılması gerekenler
  * Aşırı yağlı besin ve kızartmalardan kaçınmalıyız.

  * Yemeklerde kullanılan yağın bir kısmının zeytinyağı bir kısmının bitkisel yağ olmasına dikkat etmeliyiz.

  * Tatlı pasta gibi şekerli besinlerin tüketimi azaltılmalı,kuru baklagil grubuna giren nohut, mercimek,kuru fasulye gibi karbonhidratların tüketimi daha çok tokluk sağlar.

  * Günlük en az 2 lt su tüketmeliyiz.

  *Sık aralıklarla ama az yemeliyiz.

   

  Hızlı zayıflamanın yolları nelerdir?

  *Kalori oranı yüksek olan içeceklerin yerine kalori oranı düşük olan maden suyu yeşil çay gibi metabolizmayı hızlandıran içecekler tüketmeliyiz.

  * Az ve sık sık yemek yiyerek bir seferde fazla yemek tüketiminden kaçınmalıyız. Günde 3 öğün yerine az yiyerek öğün sayısını 6 ya çıkarabiliriz. Uzun süreli aç kalmak bir çözüm değil aksine kötü sonuçlar doğurur.

  * Karbonhidratları egzersiz zamanı tüketmeye dikkat etmeliyiz. Günlük karbonhidrat ihtiyacımızı  lifli besinlerden karşılamalıyız. Bisküvi,kek ve çikolata  gibi şekerli ve nişastalı karbonhidratlardan kaçınmalıyız.

  *Düzenli egzersiz yapmak sadece egzersiz yaparken değil  egzersizden sonra da kalori yakmamızı sağlar. Kaslarınızın güçlenmesi daha fazla kalori yakmak anlamına geleceğinden ağırlık kaldırma çalışmalarını tercih edebilirsiniz.

  * Gün içerisinde bol bol su içmeliyiz. Çünkü alınan su vücutta fazla yağların yakılmasında yardımcı olmaktadır.

  * Mümkün olduğu ölçüde her öğünde protein alın. Protein kaslarınızı muhafaza etmemizi sağlar ve bu da daha fazla kalori tüketmemiz anlamına gelir.

   Acıkınca ne yapmalıyız?

  Öğün sayısını artırmamızın sebebi de budur zaten. Açlık hissine kapılmamak. Ama oldu ki açıktık. İşte o zaman ne yapmalıyız. Kendimizi olduğumuzdan daha zayıf hayal etmeli, şayet yemek yer isek kilo alacağımızı hatırlamalıyız. Yok yine mi olmadı su içerek açlık hissinin geçmesini beklemeliyiz. Yine mi olmadı? O zaman yemeği yerken iyice çiğnemeli ve bol su içerek yemeği tüketmeliyiz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Selülit Tedavisi
  Selülitten Kurtulma Yolları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>