• Oruç Tutmanın Faydaları

  Ramazan ayının gelmesi ile birlikte milyonlarca müslüman oruç ibadetini yerine getirmeye başladı. 11 ayın sultanı Ramazan ayında  tutulan orucun faydaları… 

  Uzun süren yaz günlerinde oruç tutmak çok zor belki. Ama yerine getirilen oruç ibadeti bir çok güzelliklerinde habercisi. Öncelikle sabır etmeyi öğreniyor insanlar. En büyük güzellik burada gizli. 17 saat boyunca aç ve susuz kalmanın yanı sıra tavır ve davranışlarımızda da islama uygun bir yaşam biçimi ile günün bereketini adeta yaşıyoruz.

  17 saat süren susuzluk ve açlığın ardından akşam okunan ezan ile birlikte milyonlar sofralara gidiyor ve oruçlarını açıyor ve ramazanın bereketinden faydalanıyor.

  Oruç tutmak islamın beş şartından bir tanesidir. Bunun yanı sıra oruç tutmanın bir de sağlık açısından faydaları vardır ki bu da herkesin ilgisini çekmektedir.

  Oruç tutmanın sağlığa faydaları

  “Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz” hadisi şerifinden de yola çıkarak orucun sağlıklı bir insan için oldukça faydalı bir ibadet olduğunu belirtmekte fayda var.

  Oruç tutmak sindirim sisteminin dinlenmesine ve karaçiğerin verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra normal bir şekilde sağlıklı oruç tutmak bir ay boyunca yerine getirildiği taktirde düzenli kilo fazlalıklarından kurtulmamız açısından vazgeçilmez bir nimettir.

  Karaciğer, oruçlu iken, 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur. Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalp rahatlar.

  Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bu bakımdan bazı hastalıklara, bilhassa damar sertliği olanlara oruç tutmak iyi gelmektedir. Oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur. Az yemek ve oruç tutmak vücudun sıhhati için önemlidir.

  Oruç Hakkında Hadis-i Şerifler

  1. Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtıysa oruçtur. Oruç tutun, sıhhat bulun!

  2. Oruç, eti eritir ve Cehennem ateşinden uzaklaştırır. Gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hatırına gelmeyen nimetler, ancak oruç tutana nasip olur.

  3. Oruçlunun yanında oruçsuzlar yiyince, melekler oruçluya dua eder.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Tombala Nedir
  Tombala Nedir Tombala Nasıl Oynanır
  burclara-gore-diyet
  Burcunuzun ilginç özelliklerini öğrenin!
  En Güzel Yeni Yıl Mesajları
  2019 Resimli Yılbaşı Mesajları
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>