• Örgü ve El İşinin Faydaları Nelerdir

  Örgü ve el işi yapmanın yapılan araştırmalar sonucunda sağlığımız açısından önemli faydaları olduğu tespit edilmiştir.

  Babaannelerimiz ve ninelerimiz belki de uzun yıllar boyunca gözleri görmeyecek duruma gelene kadar sürekli ellerinde bir şiş veya tığ ile meşgul olmuş ve birbirinden güzel örgü modelleri tasarlamışlardır. Çocuklar için bebek battaniyelerinden tutun da en büyükler için örgü hırka modelleri yine o marifetli ellerden geçen en nadide örnekler arasında yer almaktadır.

  Örgü sadece kıyafette değil dekorasyonda da kullanılmış ve evimizin her köşesinde hayatımızın bir parçası olarak günümüze kadar ulaşmıştır. El emeği göz nuru diye denilmesinin sebeplerinden bir tanesi de uzun bir uğraş sonucunda ortaya çıkması ve hayatımızda yer edinmesidir.

  Örgü ve El İşinin Faydaları Nelerdir?

  Örgü yaparken hafızamızı sürekli uyanık tutar ve sürekli onu zorlarız. Bir el işi örneğinden bakarak yeni bir model tasarlarken içimizden sürekli iki ters bir düz gibi örgü terimlerini kullanır ve yapacağımız işlemleri sürekli hafızamızda tutarız. Belki yaşlı bir kadına bulmaca çözdürmek veya hafıza oyunları oynatmak zor ve imkansız olabilir. Ama örgü yaparken zaten kendisi bilinçsiz de olsa beyin jimnastiği yapmış olur.

  Alzheimer hastalığı ve örgü arasındaki ilişki incelendiğinde örgü ören bayanların ilerleyen yıllarda Alzheimer hastalığına yakalanma olasılığı bir hayli düşük. Bu da gösteriyor ki Alzheimer ile örgü arasında ters bir orantı var. Ne kadar çok örgü ile uğraşırsanız Alzheimer hastalığına yakalanma riskiniz o kadar az oluyor.

  Örgü ve el işi ile uğraşmak aynı zamanda stres ve yorgunluğunuzu da alır. Bazı sorular beyninizi zorluyor ve sizi sürekli mutsuz ediyorsa elinize iğne iplik veya bir tığ alarak bir elişi modeli yapabilirsiniz. Bu sayede sadece örgüye odaklanır ve başka bir şey düşünmezsiniz.

   

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Ponponlu Bere Yapılışı
  Ponponlu Bere Yapılışı
  Örgü Etol Modelleri
  En Güzel Örgü Etol ve Şal Modelleri
  El Örgüsü Boyunluk Modelleri
  En Güzel Atkı Örnekleri
  En Güzel Diz Battaniyesi Örnekleri (5)
  En Güzel Diz Battaniyesi Örnekleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>