• Nikah İçin Gerekli Belgeler

  Evleneceklerin dikkatine! Nikah için belirli evrakları ve şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Peki ya nikah için neler gerekiyor.

  Nikah tarihini belirlemeniz için öncelikle bir takım evrakları derleyerek prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bunun için de bazı belediyelerin farklı uygulamaları olabiliyor. En sağlıklı bilgiyi bulunduğunuz belediyenin nikah dairesinden alabilirsiniz. Fakat genel itibari ile nikah için gerekenler şöyle;

  1. Resimli nüfus cüzdanı fotokobileri ve asılları

  2. Nikah yapacağınız belediyede oturduğunuza dair muhtarlıktan alınacak ikametgah belgesi. (Çiftlerden bir tanesinin alması yeterlidir.)

  3. Çiftlerin her biri için en az 5 adet vesikalık resim. (Bazı belediyeler 4 bazıları da 7 adet isteyebiliyor. En sağlıklı olanı yanımızda fazladan bulundurmak.)

  4. Daha önceden evlenip boşananların nüfus cüzdanlarında medeni halinin bekar olduğuna dair ibarenin işlenmiş olması gerekir.

  5. Nüfus müdürlüklerinden medeni halinin de işlenmiş olduğu nüfus kayıt örneklerinin alınması gerekir.

  6. Hükümet tabibliği, Sağlık ocağı ve Belediye başkanlığı sağlık işleri müdürlüğünden alınacak sağlık raporu.(Sağlık raporu için çiftlerin birlikte gelmeleri gerekmektedir.)

  7. Evraklar dolma kalem ile doldurulmalıdır. (Siyah renkli)

  8. Kayıt işlemleri 08.30 da başlamaktadır. Öğleden önce bu işlemi yaptırmanız tavsiye edilir. Çünkü bazı belediyelerde saat 14.00 de bazılarında 15.00 de kayıt işlemleri bitmektedir.

  9. Doğacak olan çocukların sağlıklı olabilmesi adına bazı testlerin de yaptırılarak getirilmesinde fayda vardır. Bu testleri de aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

  Evraklarınızı tamamlamadan önce bulunduğunuz belediyenin nikah dairesinden detaylı bilgileri almanızda fayda var. Çünkü her belediyenin kendine özgü kuralları var. Genel itibari ile istenen evrakları yukarıda paylaştık.

  Nikah tarihini aldıktan sonra da tek yapmanız gereken yanınızda birinci dereceden olmamak kaydı ile gelin ve damat adayları için birer tane nikah şahidi.

  Mutluluğunuzun daim olması dileği ile…

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  2016-Kına-Gecesi-Abiye-Elbise-Modelleri-3
  Kına Geceleri Için Şık Abiye Modelleri
  Modern Düğün Davetiyeleri (17)
  Modern Düğün Davetiyeleri
  Zarif Nişanlık Modelleri
  2015 Nişan Elbise Modelleri
  Kapalı Gelin Başı Modelleri
  2014 Tesettür Gelin Başı Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>