• Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!

  Baharın nazlıdan gelişi birçok hastalığında tetikçisi olacak gibi duruyor. Bir gün günlük güneşlik, diğer gün ise soğuk ve yağışlı havalar başta salgın hastalıklar olmak üzere birçok mevsimsel hastalığa davetiye çıkarıyor.

  İlkbahar ve sonbahar aylarında bir geçiş dönemi olması nedeniyle hava sıcaklıkları günlük, hatta anlık değişim gösterebiliyor. İşte bu yüzden hazırlıksız yakalandığımız takdirde birçok hastalığa boyun eğmiş oluyoruz. peki ya neler yapmalıyız da mevsimsel hastalıklara karşı korunmalıyız. Öncelikle tedbiri elden bırakmayarak, bir gün gördüğümüz güneşe aldanıp kışlıkları bir köşeye atmamalıyız. Her koşulu göz önünde bulundurarak üstümüzü giyinmeliyiz.

  Her hastalığın olduğu gibi mevsimsel hastalıkların da bir çok çeşidi bulunmaktadır. Her birinin de her ne kadar birbirine benzese de farklı tedavi yöntemleri vardır.

  Mevsim Hastalıkları Çeşitleri

   

  Nezle Belirtileri Ve Tedavisi

  Halk arasında grip olarak nitelendirilen nezle gripten daha hafif olan bir mevsim hastalığıdır. Genellikle virüslerin neden olduğu bir hastalıktır ve yayılması kolaydır.

  Nezlenin belirtileri; ateş, bulantı, kusma, hapşırma, burun akıntısıdır.

  Nezlenin tedavisi; Bol sıvı alınmalı, ateş düşürücü vb. ilaçlar doktor tavsiyesi ile alınmalı ve istirahat edilmelidir.

  Grip Belirtileri ve Tedavisi

  Grip bir solunum yolu enfeksiyonudur. Şiddetine göre bir hafta ile iki hafta arasında sürebilir. Genelde ortak kullanım alanlarında bulaşır. Onun için otobüs, sinema, tiyatro gibi ortamlarda solunum yolu ile sağlıklı insanlara da bulaşabilir.

  Gribin belirtileri; Burunda kuruma, yanma, burun tıkanıklığı geniz yanması, kaşıntı hissi, burunda önce beyaz şeffaf daha sonra giderek koyulaşan burun akıntısı, yüksek ateşle birlikte genel vücut kırgınlığı olur. Eklem ve kas ağrıları olur. Öksürük, baş ağrısı görülebilir.

  Gribin tedavisi; Nezlede olduğu gibi grip hastalığında da bol sıvı tüketilmelidir. Vücut direnci düşeceği için bol bol vitamin alınmalıdır.

  Zatürre Belirtileri ve Tedavisi

  Zatürre de bir alt solunum yolu enfeksiyonudur. Zatürre hastalığına bakteriler, virüsler ve başka mikroorganizmalar neden olabileceği için belirtileri de ona göre değişiklik göstermektedir.

  Zatürrenin belirtileri; bakteriyel zatürre de ateş, titreme, sarı yeşil renkte bazen de kanlı balgam, göğüs ağrısı ve terleme görülürken,  viral zatürre de ise ateş, baş ağrısı, kuru öksürük, kas ağrısı, halsizlik gibi gribal enfeksiyon belirtileri görülebilir.

  Zatürrenin tedavisi; Zatürre hastası bol sıvı tüketmelidir. Bunun yanı sıra Bakteriyel enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi başarılı olmakta iken, viral zatürreler de destek tedavisi yapılmaktadır.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
  Selülit Tedavisi
  Selülitten Kurtulma Yolları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>