• Meme Kanseri Oluşumunu Engelleyen Besinler

  Kadınların en büyük korkularından biri olan göğüs kanserine yakalanmamak ve bir nebze de olsun tedbirimizi almak için bazı besinlerin tüketimine ağırlık vermemizde fayda var.

  Kadın hastalıkları arasında ölümcül tehlikeli hastalıklar arasında yer alan ve erken teşhisin hayat kurtardığı hastalıklardan birisidir meme kanseri. Peki ya meme kanseri riskini ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız?

  Bu beş besini tüketerek işe başlayabiliriz.

  Zeytin Yağı 

  Zeytin yağı içerinde bulunan oleik asit göğüs kanseri oluşumunda etkin olan genleri bastırarak meme kanseri oluşma riskini ortadan kaldırır. Uzmanların görüşlerine göre zeytin yağı pişirilmeden tiketilmelidir. Yani salatalık de kullanacağımız sıvı yağ zeytin yağı olabilir. Bunun yanı sıra yemeklerde de kullanmak istiyoranız yemeğiniz piştikten sonra zeytin yağı ekleyebilirsiniz.

  Zeytin yağının tüketimi kadar saklanması ve muhafaza edilmesi de son derece önemlidir. Işık almayan nemsiz ortamda saklanması tavsiye edilir.

  Kefir

  Kefir üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda kefirin tümör oluşumunu engellediği gözlenmiştir. Fareler üzerindeki deneylerde %50 oranında bir başarı elde edilmiştir. Bunun  yanı sıra kemoterapi yani ilaç tedavisi gören hastalarda kefir kullanımı ile %65 oranında bir risk ortadan kaldırılmıştır.

  Üzüm

  Özellikle üzüm kabuğunda bulunan resveratrol, kanser önleyici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda üzüm çekirdeğinde bol miktarda bulunan polifenoller, antioksidan özellik göstererek, serbest radikallerin etkisini azaltmaktadır. Serbest radikaller, birçok kronik hastalığın kaynağıdır.

  Üzüm deyip geçmemek ve özellikle de mevsiminde tüketmek gerekir.

  Brokoli

  Biz ona minyatür vitamin ağacı desek hiç de yanlış olmaz. Çünkü içerisindeki A,C ve E vitaminleri ile kış aylarında bir çok hastalığa deva niteliğinde bir besindir. Bunun yanı sıra erkeklerde sıklıkla görülen prostat kanserine karşı da koruyucu bir mekanizma görevi görür. Meme kanseri oluşumunu engelleyen koruyucu maddeler de içermektedir.

  Soya

  Soya fasulyesi içerinde yer alan genistein, östorojen seviyesini azaltmakta oldukça etkilidir. Meme kanserinde östrojen hormonu ne kadar az salgılanırsa risk de o kadar az olacaktır. Örneğin östrojen hormonunda %10 luk bir azalma olduğunda meme kanserine yakalanma riskimiz 3 kat azalacaktır.

  Kanser hastalığı günümüzün en yaygın ölümcül hastalıklarından bir tanesidir. Ama şunu da unutmamamız gerekiyor. Kanser değil ihmal öldürür. Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. İşte bu yüzden ilk belirtilerde doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin…

  Sağlıklı günler…

   

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Limonlu Sıcak Suyun Faydaları
  Limonlu Sıcak Su İçmenin Faydaları
  Nane Limon Nasıl Yapılır
  Nane Limon Nasıl Yapılır
  Bahar Çiçekleriyle Oda Kokusu
  Bahar Çiçekleriyle Doğal Oda Kokusu Yapımı
  ygs-lys-beslenme-300x234-300x160
  Sınav Öncesi Beslenme Önerileri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>