• Mangala Nedir Nasıl Oynanır

  Mangala 48 taşla oynanan en eski Türk Zeka ve Strateji oyunlarından bir tanesidir. İki kişi ile oynan Mangala Oyununun tahtası üzerinde karşılıklı 6 adet toplamda 12 küçük kuyu ve iki köşede de büyük birer kuyu bulunmaktadır.

  Mangala nasıl oynanır bilmiyorsanız oynamasının hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

  Mangala Taşları Dizilişi ve Kuralları

  Mangala Oyunu Kuralları

  1. Kural: Oyuna başlayacak oyuncu istediği kuyudaki tüm taşları alarak saat yönünün tersine aldığı kuyuya da koymak şartıyla birer taş bırakır. Elindeki son taş kendi kuyusuna denk geldi ise bir kere daha oynama hakkı kazanır. Elindeki taşların sayısı çok ise karşı rakibin sahasına taş bırakmaya devam eder. Fakat rakibin kendi kuyusuna taş bırakmaz. Karşı tarafta bıraktığı son kuyudaki taşların sayısı çift olursa o kuyudaki tüm taşları kendi hazinesine koyar ve oyun hakkı rakibine geçer.

   2. Kural: Oyuncu taşları dağıtırken son taşı kendi sahasındaki boş kuyuya denk gelirse boş kuyuya koyduğu taşı ve boş kuyunun karşısındaki rakibin kuyusundaki tüm taşları alıp kendi hazinesine koyar ve oyun hakkı rakibine geçer.

  3. Kural: Oyuncu kendi bölgesindeki taşları bitirirse rakibin bölgesindeki kalan tüm taşların sahibi olur ve hazinesine koyar. Böylece oyun bitmiş olur. Oyunun kazananını belirlemek için kuyulardaki taşlar sayılır. En fazla taşı toplayan oyunun galibi olur.

  Evde Mangala Yapılışı

  Mangala oyun tahtanız yoksa evde küçük tabaklardan veya geri dönüşüm malzemelerinden rahatlıkla yapabilirsiniz. Örneğin yumurta kolisinden kendi mangalanızı yapabilirsiniz. Taşlar ise size kalmış. Fasulye, nohut, boncuk….

  Keyifli vakitler geçirmeniz dileğiyle…

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Mevlid Kandili Sözleri
  Mevlid Kandili Mesajları ve Resimleri
  Isı Tasarrufu
  Doğalgaz Tasarrufu İçin Ne Yapmalıyız?
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Baykal Gölü Turkuaz Buzlar
  Ben Neredeyim?
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>