• Mangal Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Bir çoğumuz kırmızı eti severiz. Özellikle de ızgara üzerinde yapılan ete hemen hemen çoğu insan yok diyemez. Peki ya ne kadar sağlıklı bir mangal yapıyoruz. Gerekenler neler biz ne kadarını yerine getiriyoruz.

  Havaların mevsim normallerinin üzerinde seyir etmesi ile birlikte bir çok aile mangalı kaptığı gibi piknik alanlarına akın etmekte, saatlerce hem mangalın keyfini çıkarmakta, hemde eğlenceli vakitler geçirmektedir. Bilinçsiz yapılan her şey kötü sonuçlar doğuracağı gibi bilinçsiz yapılan mangalın da zararlı sonuçları olacaktır.

  Mangal yapmanın kanserojen etkiye sahip olabilecek bir etkisi de bulunmaktadır. Fakat endişe etmeye gerek yok. Sizi mangal keyfinden alıkoymak niyetinde değiliz. Mangalınızı iyi temizler ve usulüne uygun bir mangal yaparsak hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.

  3 başlık altında sağlıklı bir mangal yapmanın püf noktalarını açıklıyoruz.

  1. Mangal Nasıl Yakılmalı

  Sağlıklı  bir mangal istiyorsak öncelikle mangalda yakacağımız kömüre dikkat etmemiz gerekir. Mangala koyduğumuz kömürün iyice yanmış olması kor haline gelmeden üzerinde herhangi bir şeyin pişirilmemesi gerekir. Mangaldaki kömürler kor haline geldiğinde mangaldan duman çıkmıyorsa üzerine yapılacak malzeme dizilir. Burada da dikkat etmemiz gereken ızgara üzerindeki etin en az 15 cm ateşten uzak olmasıdır.

  2. Et Seçimine Dikkat Edilmeli

  Mangal yapımında dikkat etmemiz gereken bir diğer husus da et seçimi olacaktır. İster kırmızı et olsun, isterse beyaz et fark etmez. Fakat dikkat edilmesi gereken özellikle kırmızı et seçiminde az yağlı etler tercih edilmelidir.  Ete göre daha erken pişen ve yağ oranı da bir hayli düşük olan sucuk da sağlıklı bir mangal için tercih edilebilir.  Burada dikkat edilmesi gereken et üzerinden damlayan yağların tekrar ete temas etmemesidir.   Dilerseniz elektrikli mangallar da ızgara yapabilirsiniz.

  3. Eti Dumanda Tutmamalı

  Mangaldaki kömürlerin kor halinde yanması ve ardından üzerine etin dizilmesi gerektiğini söyledik. Fakat her ne kadar kor halinde olsa ve duman çıkmasa da et üzerinden damlayan yağlar duman oluşturacağı için öncelikle yağsız et seçilmelidir. Her ne kadar yağsız et de seçsek dumanı tütmeyen ateş olmaz. Onun için de duman tüttüğünde eti mangaldan almalı, tütmeyince tekrar koymalıyız. En güzel çözüm de etin yağının ateşe damlamasını önlemek olacaktır.

  Sadece kırmızı ette veya beyaz ette değil mangal üzerinde yapacağımız tüm besinlerde dumanın çıkmamasına gayret göstermeliyiz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Nane Limon Nasıl Yapılır
  Nane Limon Nasıl Yapılır
  Bahar Çiçekleriyle Oda Kokusu
  Bahar Çiçekleriyle Doğal Oda Kokusu Yapımı
  ygs-lys-beslenme-300x234-300x160
  Sınav Öncesi Beslenme Önerileri
  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir
  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>