• Kış Hastalıklarından Nasıl Korunuruz

  Kış hastalıklarından korunmak için bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen faktörler ve bağışıklık sistemini güçlendiren etkenleri bilmemizde fayda var.

  Soğuk kış günleri tekrar geri geldi ve tüm yurtta etkisini göstermeye başladı. Bu yıl hiç kış görmeyeceğiz derken yağmur ve kar ile soğuklarda kapımızı çaldı. Peki ya kış hastalığı diye nitelendirilen mevsimsel hastalıklara karşı neler yapmalıyız ve nasıl beslenmeliyiz.

  Kış aylarında evin sıcağı ve dışarının soğuğu arasındaki dengeyi iyi ayarlamalı ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek vitaminlere sahip olan besinler tüketmeliyiz. Özellikle de C vitaminine oldukça fazla ihtiyacımız olan dönem kış mevsimidir. Meyve, sebze ve bitki çayları ile sağlıklı beslenmeliyiz.

  Sadece kış aylarında değil yazın sıcağında dahi olsak bile kolay hastalanmamak için bağışıklık sistemimizin gelişmiş olması gerekir.

  Bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

  Dengesiz ve yetersiz beslenme,

  Hava kirliliği,

  Alkol ve sigara bağımlılığı,

  Hareketsiz olmak ve spor yapmamak,

  Vitamin eksikliği,

  Bakteriyel ve viral etkenler…

  Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapmalıyız?

  Özellikle de kış aylarında sık sık hastalanırız. Bu hastalıkların önüne geçmek için de bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek etkenlerden bir kaçını sırası ile paylaşıyoruz.

  Kış hastalıklarına karşı C vitamini

  Kış aylarında en çok ihtiyacımız olan ve bağışıklık sistemimizi güçlendirecek C vitamini deposu olan turunçgiller tüketimine ağırlık vermeliyiz. Portakal, mandalina, greyfurt ve limonu her gün mutlaka almaya özen göstermeliyiz.

  Omega 3 kaynağı balık

  Balık kış aylarının vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Omega 3 kaynağı olan balık ve balık yağı tüketimine de gereken alakayı göstermeli haftada en az bir kez balık yemeliyiz.

  Isırgan otu
  Isırgan otunun çayı bahar nezlesi, yani alerjik nezleye iyi gelir. Soğuk algınlığına yatkınlığı engeller. Isırgan otu, A, B ve C vitaminin yanı sıra demir içeriğinden dolayı güçsüzlüğe de iyi gelir. Aşırı üşütmelerde solunum yollarının açılmasını sağlar.

  Bitki çayları

  Siyah çay yerine bitki çaylarına biraz daha fazla ağırlık vermekte fayda var. Kış hastalıklarına karşı içebileceğimiz başlıca bitki çayları ise şöyle; kuşburnu, ada çayı, ıhlamur, melisa çayı, papatya çayı, ısırgan otu çayı…

  Doğal antibiyotik sarımsak

  Doğal antibiyotik olarak bildiğimiz sarımsak kış aylarında yemeklerimizde olması gereken yapı taşlarından bir tanesidir. Son derece önemli olan sarımsak, kış aylarında mevsimsel hastalıklara karşı vücut direncimizi artırır ve bizi hastalıklardan korur.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
  Selülit Tedavisi
  Selülitten Kurtulma Yolları
  Soğan suyu ile maske yapma
  Soğan Suyuyla Saç Uzatma
  Sivilceye İyi Gelecek Besinler
  Sivilce Oluşumunu Engelleyen Besinler
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>