• Kestane Pişirmenin Püf Noktaları

  Sevgili hanımlar soğukların gelmesiyle birlikte kestane mevsimi de açılmış bulunmaktadır. Evinizde çıtır kestane pişirmek isteyenler için birkaç önerilerimiz bulunmaktadır.

  Geçmiş yıllara baktığımızda kestane pişirmenin yöntemlerine baktığımızda kestane pişirmenin tek bir yöntemi olduğunu görmekteyiz bu da elbette mis gibi sıcacık içinde çıtır çıtır odunlar yanan sobalardı. Fakat artık sobalara özellikle büyük şehirlerde rastlamak pek de mümkün görünmemektedir. Yine de bu lezzetten ödün vermeyenler ve eski zamanın tadını almak isteyenler için birkaç kestane pişirmenin püf noktalarını sizlerle paylaşacağız.

  Kestane en iyi nasıl pişer diye baktığımızda öncelikle kestanelerin taze olması gerekiyor, buna çok dikkat etmelisiniz. Kestane nasıl pişirilir diye baktığımızda öncelikle kestaneleri özellikle şişman tarafından enine olacak biçimde kesmeniz gerekmektedir. Bu kesimle birlikte kestaneleri piştikten sonra çok rahat bir şekilde yiyebilirsiniz. Kestaneleri kestikten sonra bir süre ılık suda bekletmeniz kestanelerin çıtır olmasında fayda sağlayacaktır. Fırında kestane pişirmek isteyenler bunu mutlaka yapmalıdırlar. Bekleme süresi beş ya da on dakika olabilir. Ilık suyun içerisinden çıkardığımız kestaneleri bir güzel fırınımıza yerleştiriyoruz. Tabi öncelikle fırının önceden ısıtılmış olması gerekmektedir. Kestaneleri fırında 200 derecede rahatlıkla pişirebilirsiniz. Kestaneler piştikten sonra yiyebileceğiniz kadarını alın ve diğer kalanların taze olmasını istiyorsanız onları fırında bekletebilirsiniz. Bu yöntemlerle tıpkı fırında kestane kebap yemiş gibi olursunuz.

  Bununla birlikte kestaneyi fırında sevmeyenler içinde bir önerimiz vardır. Kestane haşlama da insanlar tarafından çok tercih edilen bir tür kestane pişirme yöntemlerinden birisidir. Kestane haşlama nasıl yapılır diye baktığımızda bu yönteminde çok pratik ve kolay olduğunu görmekteyiz. Özellikle tatlı bir şeyle kombine etmek için kestane haşlama tercih edilir. Haşlama kestane yapılışına baktığımızda, öncelikle kestaneleri iyice yıkıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Kestaneleri bir tencereye dizip üzerine biraz tuz ve biraz da şeker ilave ediyoruz. Daha sonra kestanelerin üzerine kaynamış suyu ilave ediyoruz. ve yarım saat boyunca haşlıyoruz. Kestaneler piştikten sonra tencereden alıp onları kabuklarından kurtarıyoruz. Siz de fark edeceksiniz ki haşlama kestane yapımında kabuklarını soymak çok daha kolaydır. Lezzeti ise herkese göre değişecektir.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Türk kahvesi
  Türk Kahvesi
  Yoğurtlu Mantı Tarifi
  Pratik Yufkalı Mantı Tarifi
  Bayat Ekmek Helvası
  Bayat Ekmek Helvası Tarifi
  Sevgililer gününe özel pastalar
  Sevgililer Günü Yaş Pasta Çeşitleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>