• Karne Hediyesi Almak Ne Kadar Doğru

  Çocuğunuz karnesi ile karşınıza geldi ve sizde ona karne hediyesi almak istiyorsunuz. Peki ya hiç düşündünüz mü karne hediyesi almak ne kadar doğru diye.

  Öncelikle karneyi çocuklarınız sizin için almıyor. Aldığı karnede bir dönemin sonucu ve karşılığı yatıyor. Çalışmaları emekleri veya tam tersi olarak bir tembelliğin veya boş vermişliğin sonucu olan zayıflarla dolu karneler var. Karne günü çocuklarınıza fazla yüklenmeyin. Taktir, teşekkür belgesi alabilirler veya hiç bir belge alamayıp zayıflar ile dolu bir karneyi size getirebilirler. Peki ya bu karne de sadece onların mı suçu var diye kendinize sorular sormayı ihmal etmeyin. Çocuğunuzun derslerine ne kadar yardımcı olabildiniz.

  Kendiniz için ayırmış olduğunuz zamanınızdan feragat ederek çocuklarınıza zaman ayırdınız mı? Yoksa en sevdiğiniz dizinizi izlerken çocuklarınızın bilgisayarda oyun oynamalarına izin verdiğiniz zaman dilimleri daha mı fazla. Bütün bunları bir düşünmekte fayda var.

  Anne ve babalar çocukların ders çalışmalarında birer rol model olmalıdır. Kitap okunmayan bir evde çocuktan kitap okumasını istemek çok da anlamlı olmayacaktır. İşte bu yüzden çocuklarımıza örnek olmalı ve onları çalışmaya teşvik etmelisiniz. Bütün bunları yaptıysanız içiniz rahat edebilir.Yok ama ben çocuğuma yeteri kadar zaman ayıramadım ve örnek olamadım diyorsanız bir düşünmenizde fayda var.

  Çocuklarınıza karne hediyesi için söz vermiş olabilirsiniz. Ama şu gerçeği göz ardı etmemeniz gerekiyor. Çocuğunuza iyilik değil kötülük yapabilirsiniz. Bu kötülüğün sebebi de hiç kuşkusuz siz olursunuz. Şimdi masumane aldığınız hediyeler ileride bir karşılık beklemek üzere teşekkür edebilir.

  Çocuklarınıza verebileceğiniz en güzel karne hediyesi karneyi kendi için aldığını ve ileride bunun mükafatını göreceği bilincini kazandırmak olacaktır. Yoksa sizler hediye alamadığınız durumda çocuklarınızın karnesiyle hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. İşte tüm bunların önüne geçebilmek için etkin bir şekilde çocuğunuz ile diyalog kurun.

  Her şeyin başı eğitimdir ve eğitimde maddi bir karşılık beklemek yersiz ve manasız olur. Çocuklarınıza bu bilinci aşıladıktan sonra gönlünüzden kopan herhangi bir hediyeyi alabilirsiniz. Ama çocuklarınız ile karne pazarlığına girmeyin. Kızım taktir alırsan sana bisiklet alırım veya cep telefonu alırım değil de alacağınız hediye emeklerine ve çabasına yönelik olsun.

       
    
 • Benzer Yazılar
  2017 Anneler Günü
  Anneler Gününe Özel
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
  Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin
  Ergenlik Döneminde Ne Yapmalı
  Ergenlik Dönemi Nedir
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>