• Kadir Gecesi Yapılacak İbadetler

  Bin aydan aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini en güzel şekilde ihya ederek, bu gece bol bol dua etmeli ve namaz kılmalıyız.

  Kadir gecesi hangi güne denk geliyor sorusu her yıl tartışmalı sorulardan biri olmuştur. Resmi olarak Kadir gecesi ne zaman diye baktığımızda Diyanet İşleri Bakanlığı’nın verdiği tarihe göre Kadir gecesi 23 Temmuz Temmuz 2014 Çarşamba gününe denk gelmektedir. Fakat bununla birlikte Kadir gecesi Ramazan ayı içerisin özellikle son bir haftada aranmalı ve bol bol dua edilmelidir. Dinimize göre ise Kadir gecesi Ramazan ayının 20 sinden sonraki tek gecelerde aranmalıdır. Özellikle Pazar günü girerse 29.gece, Pazartesi girerse 21.gece, Salı girerse 27.gece, Çarşamba girerse 19.gece, Perşembe girerse 25.gece,Cuma girerse 17. gece,Cumartesi girerse 23.gece içerisinde aranmalıdır.

  Kadir gecesi neler yapılmalı, Kadir Gecesi okunacak dualar nelerdir diye baktığımızda bu gecede bol bol namaz kılmak, tespih çekmek ve bol bol tövbe etmemiz gerekmektedir. Kadir gecesinde yapılacak ibadetler arasında özellikle namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazlarını kılmaları daha makbuldür. Bol bol nafile namaz kılmak da gerekir. Kadir gecesi namazı olarak dört (4) rekatlık Kadir gecesi namazını kılabilirsiniz. Kadir gecesi namazı nasıl kılınır diye baktığımızda;

  1. rekatta: 1 Fatiha 3 İnna enzelnâhü

  2. rekatta: 1 Fatiha 3 İhlası Şerif

  3. rekatta: 1 Fatiha İnna enzelnâhü

  4. rekatta: 1 Fatiha 3 İhlası Şerif       okunur. Kadir gecesi namazından sonra yapılacaklar ise

  Allahü ekber Allahü ekber La ilahe  illalahü vallahü ekber Alahü ekber ve lillahil hamd denir.

  100 defa Elem neşrah leke okunur.

  100 defa İnna enzelnâhü okunur.

  100 defa da Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz’in Hazret-i Âişe (r.a.) Vâlidemiz’e öğrettiği şu duâ okunup, sonra duâ yapılır:

  Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni, okunup dua yapılır. (Manası: ”Ey Allah! gerçekten Sen çok affedicisin, affı seversin, öyleyse beni affet.”)

  Kadir gecesi çekilecek tesbihler içinde şöyle bir hadis-i şeriften söz etmemiz mümkündür. Hz. Aişe validemiz demiştir ki; Rasûlullah (sas)’e: “- Ey Allah’ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordum. Rasûlullah (sas):
  “- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü’l-afve fa’fu annî: Allah’ım sen çok affedicisin, affı seversin, Beni Affet.” diye dua et, buyurdu (Tecrîd-i Sarih Tc. VI, 314).

  Kadir gecesi yapılabilecek ibadetlerden birisi de Tesbih namazıdır. Bütün bunlarla birlikte en güzel en temiz kalp ile Kadir gecesi dua edebilirsiniz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Tığ İşi Bayan Örgü Bluz Modelleri
  Baharlık Örgü Bluz Modelleri
  Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
  Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
  2019 Resmi Tatil Günleri
  2019 Resmi Tatil Günleri
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>