• Kadınlara Diyet Önerileri

  Sevgili hanımlar, diyet yapmayı istemiyorsanız fakat aynı zamanda zayıf kalmak istiyorsanız sizlerle paylaşacağımız küçük önerilere bir göz atmanız sizlere faydalı olacaktır.

  Aslında zayıf kalmak ya da normal kilomuzu korumak, istediğimiz yiyecekler yiyerek çok kolaydır. Kilomuzu korumak değil zayıflamak istiyorsanız bunun da kolay yolları var. Bahsedilenin aksine zayıflamak kolay bir iştir. Bunun birinci koşulu sizin tutarlı olmanız, ikinci koşulu ise kilo vermeyi zamana yaymanızdır.

  Diyet yapmaya başlamadan önce kilonuzun ideal kilo olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. İdeal kilodan kasıt ise zayıf olmak değil, sağlıklı ve gündelik yaşamınızı devam ettirecek, sizi mutlu hissettirecek bir kiloda olmak demektir. Günümüze bakıldığında kilo vermek tamamen yanlış anlaşılmakta en ideal kilonun da çok zayıflık olduğunun yerleştirilmesindedir. Oysa sevgili hanımlar çok zayıf olmak sizleri mutlu hissettirmez, sağlıklı hissettirmez, güzel görünmenizi sağlamaz sadece sizin çevrenizce iyi görüldüğü sanısından başka işe yaramaz. Oysa düşünün, ideal bir kilonuz var, giydiğiniz yakışıyor, sağlıklı bir yaşamınız var ve gündelik yaşamınızı devam ettirebiliyorsunuz. Bundan ötesi var mıdır? Bunu bir düşünmenizi öneririm. Bütün bunlardan bahsettikten sonra sizlere bu yazımızda, sağlıklı ideal bir kiloda nasıl olunur bunu vermeye çalışacağım.

  Öncelikle aldığınız kalorilerle tükettiğiniz kaloriler arasında bir denge olmalıdır. Kilosunu korumak isteyenler için bu denge, alınan kalori ile harcanan kalori arasında eşitlik olmasıdır. Zayıflamak isteyenler içince alınan kalori yakılan kaloriden az olmalıdır. Aslında sadece bunu uyguladığımızda bile zayıfladığınızı görmeniz mümkündür. Tabi herhangi bir hormonsal bozukluğa sahip değilseniz. Eğer böyle bir probleminiz varsa mutlaka doktora danışmanız gerekmektedir. Harcanan kaloriyi artırmanın en güzel yolu yürüyüştür. Bu hepimizin her gün rahatlıkla yapabileceği bir şeydir aslında. Ama öyle bir kişiler haline geldik ki yürümeyi bırakın iki adımlık yola bile araçlarla gitmeye başladık. Oysa her gün düzenli yürüyüşler hem sağlımız için hem de kilomuzu korumak için çok önemlidir. Bu söylediğime mutlaka dikkat edin. Uzun yıllardır aynı kiloda olan birisi olarak her gün yürüyüş yaptığım söylenebilir. Yarım saat 45 dakikalık yürüyüşler sizler için idealdir.

  Bütün bunlarla birlikte mümkün olduğunca bol bol su tüketin hatta sabahları aç karna iki bardak ve yatmadan önce mutlaka bir bardak su tüketin bu sizin metabolizmanızın sürekli çalışmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte sabahları aç karna yenen kuru kayısı, kuru incirde gün boyu metabolizmanızı hareketli tutacaktır. Böylelikle hem cildiniz korunacaktır hem de sindiriminiz düzene girecektir.

  Yediğiniz porsiyonlara dikkat edin. Bir öğün fazla kaçırdıysanız mutlaka diğer öğününüzle bunu dengeleyin. Metabolizmanızı sürekli çalıştıracak besinler tüketin. Metabolizmayı çalıştıran besinlere baktığımızda, yoğurt, biber, elma, kuruyemişleri, meyveleri, bitki çaylarını, kuru kayısı, kuru incir, üzüm gibi besinleri görmemiz mümkündür. Çok mu acıktınız yanınıza aldığınız birkaç meyve, birkaç kuruyemiş sizi hem tok tutacak hem de zayıflamanıza ya da kilonuzu korumaya yardımcı olacaktır.

  Bitki çayları tüketin fakat bunun dozajına mutlaka dikkat edin. Mümkün olduğunca doğal bitki çayları tüketmeye bakın. Bitki çayları hem sizi iyi hissettirecek ve yine söylediğim gibi metabolizmanızın çalışmasına yardımcı olacaktır.

  Tatlı ihtiyacınız mı var, tarçınlı süt, yoğurt su tüketin. Emin olun tarçın tatlı ihtiyacına şeker oranını düzenlemeye birebirdir. Bununla birlikte bir parça bitter hem size mutluluk verecek hem de kilo aldırmayacaktır. Bunlarla da yetinmediniz tatlı ihtiyacınız geçmedi elbette tatlı yiyin ama dikkat edin yediğiniz tatlının kalorilerini eritmeye bakın. Özellikle sütü tatlılar tüketebilirsiniz.

  Bol bol sebze tüketin. Sebze tüketmek inanın bana hem cildinize iyi gelecek hem de size kilo aldırmayacaktır. Elbette sebze dışında başka bir şey tüketmeyin demiyorum hepimizin canının çektiği ara ara yemek istediğimiz çok güzel yemekler, abur cuburlar, tatlılar olacaktır. Fakat bunları sürekli yemeği alışkanlık haline getirmeyin. Asıl alışkanlığınız düzenli ve sağlıklı yemek yemek olsun. Her besin değerinden yeterince tüketin. Çünkü her besin değerinin vücudumuza tek tek müthiş katkıları vardır. Birini eksik aldığımızda fonksiyonlarımız bozulmaya başlayacaktır. Eksik aldığımızda kilo kaybetmeyeceğiz, tam tersine onun ihtiyacını karşılamak için daha çok yemiş olacağız.  Son olarak yatmadan önce midenizi yoracak yiyecekler tüketmekten ziyade yoğurt, süt gibi hem faydalı hem de zayıflamanıza yarayacak besinler tüketmenizde fayda vardır.

  Umarım sizlere bu konuda biraz olsun yardımcı olabilmişizdir. Unutmayın siz değerlisiniz vücudunuz değerli, ruhunuz değerli. Onlara iyi bakmanız dileğiyle.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Selülit Tedavisi
  Selülitten Kurtulma Yolları
  Soğan suyu ile maske yapma
  Soğan Suyuyla Saç Uzatma
  Sivilceye İyi Gelecek Besinler
  Sivilce Oluşumunu Engelleyen Besinler
  Limonlu Sıcak Suyun Faydaları
  Limonlu Sıcak Su İçmenin Faydaları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>