• Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele

  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı çerçevesinde 25 Kasım günü kadınlar arasında bir dayanışma ve bütünleşme günü olarak kutlanagelmiştir.

  Ülkemizde her gün binlerce kadın çeşitli sebeplerle şiddete maruz kalmakta ve yine yüzlerce kadın da hayatını kaybetmektedir. Şiddete maruz kalan ve hayatını kaybeden kadınlarımızı yılın bir günü hatırlamak şüphesiz hoş olmayan bir davranıştır. Fakat kamuoyunun 25 kasımda oluşturacağı etkiyi göz önüne alırsak en azında sesimizin en gür çıkacağı bir gün olarak düşünebiliriz bu günü.

  Töre cinayetleri, namus davası, kan davası derken yükün en ağır bedelini yine kadınlarımız çekmektedir. Bir çok kadında hala eşlerinden şiddet görmeye devam etmekte haklarını arama noktasında gerekli bilgiye sahip olmamaktadır. Bu da gösteriyor ki yine her şeyin başı eğitim ve en büyük sorunumuz da yine eğitim. Bu konuda sivil toplum örgütleri her ne kadar kadınlarımızı bilinçlendirme konusunda çalışmalarına hız verse de belirli ölçüye kadar bu çalışmalar yürütülebilmektedir.

  Kız çocuklarımızın eğitimi konusuna oldukça önem vermeli ve onların okuması için gerekli desteğin yapılması gerekmektedir. Unutmamalıyız ki o kız çocukları birer anne olacak ve yeni nesillerimizi onlar yetiştirecekler. İşte bu yüzden kız çocuklarımızın eğitimden sonuna kadar faydalanmaları üniversiteye gitmeleri veya bir meslek edinmeleri sağlanmalıdır.

  Kadının kocasından şiddet görmesi ve buna boyun eğmesinin altında ekonomik gücünü eline alamamış olması büyük bir faktör olduğu asla unutulmamalıdır.

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çalıştığı Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele hakkında bakanlık verileri ile bir değerlendirme yapmak gerekirse: 2007-2010 dönemini kapsayan “Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı”nın uygulama süresinin dolması nedeniyle, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerin kadın araştırmaları merkezlerinin katkı ve katılımları ile Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda güncellenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı”, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma ŞAHİN’in 10/7/2012 tarihinde onaylamasının ardından yürürlüğe girmiştir.

  Ulusal Eylem Planı ile yasal düzenlemeler, farkındalık yaratma ve zihinsel dönüşüm, kadının güçlendirilmesi ve koruyucu hizmet sunumu, sağlık hizmetlerinin sunumu ve kurum/kuruluşlar arası işbirliği olmak üzere 5 temel alanda iyileştirmeler hedeflenmektedir.

  Ulusal Eylem Planı, Kısa (2012–2013), Orta (2012–2014) ve Uzun vade (2012–2015 ve sonrası) olmak üzere üç uygulama dönemini kapsamaktadır.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>