• Göğüs Kanseri Riskine Karşı Bilinçlenelim

  Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Her yıl binlerce kadın meme kanserine yakalanmaktadır. Her kadının  meme kanseri belirtilerini bilmesi gerekir.

  Kanser vak’alarının yükseldiği günümüzde kadınların korkulu rüyası meme kanseri belirtileri ve meme kanserinde erken teşhis konusunda yeterli bilgiye sahip misiniz? Diğer kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de kesin teşhis konulamamıştır. İşte bu yüzden kanserde erken teşhis hayat kurtarır.

  Meme Kanseri Üzerinde Etkisi Olan Etmenler

  1: Cinsiyet: Meme kanserine yakalanan her 100 kişiden 99 u kadın olduğuna göre meme kanserinde cinsiyet faktörü ortaya çıkmaktadır.

  2. Yaş: Ergenlik öncesi dönemde meme kanserine rastlanmazken 20-25 yaşlarında nadir olarak görünür. Fakat 40-55 yaşları arasında kadınlarda görülme olasılığı bir hayli yükselir. İlerleyen yaşlarda ise artmaya devam eder.

  3:Kalıtım: Meme kanseri anneden çocuğuna geçmez. Fakat annesi meme kanseri olan birinin meme kanserine yakalanma riski biraz daha fazladır. Kalıtımla doğrudan ilgisi olmasa da dolaylı yoldan etkilemektedir.

  4: Hormonlar: Hormonların direkt bir etkisi olmamakla birlikte, şayet meme kanseri belirtileri varsa östrojen hormonu bunu tetiklemekte ve riski artırmaktadır.

  5: Doğum: Genç yaşta doğum yapmış ve emzirmeye başlamış olan kadınlarda meme kanseri görülme riski %70 oranında azalmakta iken 30′lu yaşlarda ilk defa hamile kalmış bir bayanda meme kanseri görülme riski artmaktadır.

  6: Virüs: Ailesinde meme kanseri olan fareler üzerinde yapılan bir dizi deneyler sonucu virüsün emzirilen yavru farelere geçme oranı %60 civarında olsa da henüz kesin bir sonuç ortaya atılmamıştır. Bu alanda çalışmalar devam etmektedir.

  7: Yerel Etkenler: Değişik ülkelerde ve toplumlarda meme kanserinin görülme sıklığı ayrılıklar göstermektedir. Bu ayrımı yaratan nedenlerden birinin de yerel etkenler olduğu düşünülmektedir. Bu düşünceyi destekleyen ilginç bir kanıt bulunmuştur. Japonya’da yaşayan Japon kadınlarından meme kanserine batılı kadınlara göre çok daha düşük oranda rastlandığı görülmüştür. Ancak, örneğin Amerika Birleşik Devletleri’ride yaşayan Japon kadınlarında ise meme kanserini Japonya’daki soydaşları gibi düşük oranda olmadığı görülmüştür. Bu buluş kanserin yerel etkenlerden de etkileneceği görüşünü desteklemektedir. Buraya kadar yazdıklarımızdan da anlaşılacağı gibi “meme kanserinin nedeni sorunu” henüz çözümlenmiş değildir.

  Yılda en az bir defa muayeneye gidelim. unutmayın ki kanserde erken teşhis hayat kurtarır.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Selülit Tedavisi
  Selülitten Kurtulma Yolları
  Soğan suyu ile maske yapma
  Soğan Suyuyla Saç Uzatma
  Sivilceye İyi Gelecek Besinler
  Sivilce Oluşumunu Engelleyen Besinler
  Limonlu Sıcak Suyun Faydaları
  Limonlu Sıcak Su İçmenin Faydaları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>