• Geçmişten Günümüze Anadolu’da Hıdırellez Geleneği

  Hıdırellez veya diğer bir adıyla Hıdrellez geleneksel Türk bayramlarından bir tanesi olarak yüzyıllardır Anadolu coğrafyasında kutlanmaktadır.

  Köken olarak Mezepotamya ve Azerbaycan isimleri anılmakla birlikte bugün Hristiyanlar tarafından da kutlanan bir bahar bayramı niteliği kazanmıştır. Hıdrellez gününe sahip çıkmazsak bizim bayramımız olmaktan çıkacak ve çeşitli kültürlerin bayramı olarak kutlanacaktır.

  Kur’an ve Hıdırellez

  Hıdırellez gününe atfedilen en önemli özelliklerden biri Hızır’ın varlığıdır. Kur’an’da Kehf suresi’nde Musa ve bir gencin kıssası anlatılmaktadır. Kehf Suresi’de dahil olmak üzere hiçbir yerde Hızır ismi geçmemektedir ancak çeşitli hadislerde bu şekilde anılmaktadır. Olayın yaşandığı yer için “iki denizin birleştiği yer” denilmektedir. Uzun bir yolculuk yapan Musa ile yanındaki gencin beraberlerinde, yemek için getirdikleri balığın kaçması ile başlayan olay sonrasında, 65. ayette Derken kullarımızdan bir kul buldular ki, biz ona katımızdan bir rahmet vermiş, kendisine tarafımızdan bir ilim öğretmiştik. denilerek Hızır olarak atfedilenden bahsedilir.

  Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi gül ağacının altına istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar. Aynı zamanda dileklerini kırmızı kurdaleye bağlayıp gül ağacına asarlar. Bir yıl boyunca dileklerinin yerine gelmesini beklerler. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.

  Anadoluda Hıdrellez Gelenekleri

  Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde Hıdrellez günü oruç tutulur ve adaklar kesilir.

  Kütahya bölgesinde yoğurt mayalama geleneği vardır.

  Balıkesir çevresinde dağlara yüzük atma, İstanbul çevresinde ise baht açma olarak geçmişten günümüze hıdrellez kutlanır.

  Hıdrellez Bayramınız kutlu, bahtınız açık olsun…

       
    
 • Benzer Yazılar
  Tığ İşi Bayan Örgü Bluz Modelleri
  Baharlık Örgü Bluz Modelleri
  Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
  Yılbaşı Hediye Tavsiyeleri
  2019 Resmi Tatil Günleri
  2019 Resmi Tatil Günleri
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
  Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>