• Ev Ödevi Yaparken Anne-Baba Sorumlulukları

  Ev ödevleri, performans ödevleri derken çocuğunuzun ders yükü altında sizde onlarla birlikte eziliyor musunuz? Peki ya bu yükün altından nasıl kalkabilirsiniz ve çocuğunuza nasıl faydalı olabilirsiniz?

  Çocuğunuz okuldan eve geldiğinde çantasında sadece kitap ve defterleri ile değil, bir yığın ödevlerle karşınıza çıkıverir. Peki çocuğunuza ev ödevini nasıl yaptırmanız gerekir. Bu sorunun yanıtını merak ediyorsanız hemen söyleyelim. Ev ödevi yaparken çocuğuma nasıl yardım ederim diyen hanımların en çok dikkat etmesi gereken husus. Ev ödevi yaparken çocuğunuza rehber olmak olacaktır.

  Çocuğunuzun yaş grubuna göre ödevini yaptığı zaman diliminde ona pekiştireçler vererek destek olabilir ve onu ders çalışmaya güdüleyebilirsiniz. Peki ya çocuklar ders çalışmaya nasıl güdülenir diye merak ediyorsanız hemen yardımcı olalım. Örneğin matematikten 10 soruluk bir ev ödevi var. Siz çocuğunuza ödevini bitirdikten sonra ödül verebilirsiniz. Bir çikolata, bir bisküvi veya çizgi film izlemesine müsaade ederek.

  Performans ödevi yaparken çocuğuma nasıl yardımcı olabilirim diyenlerdenseniz öncelikle şunu sizlere hatırlatmakta fayda var. Performans ödevleri veliler için değil çocuklar için verilmiş bir etkinlik ödevidir. Oysa bir çok veli ben dahi zor yapıyorum bunu çocuk nasıl yapsın diyerek çocuğun elinden alır makası kağıdı vb. başlar performansı yapmaya. Oysa buradaki amaç çocuğunuz ile birlikte bir eser meydana getirmeniz olacaktır.

  Siz performans ödevini yaparken çocuğunuza rehber olmalısınız. Ödevin büyük kısmını o yapmalı sizde düzeltmeleri yapmalısınız. Oysa bir çok veli tüm performans ödevlerini çocuğuna dokundurtmadan yapar. Çocuk çizgi film izlerken anne ve baba hummalı bir çalışmayla eseri ortaya koyar ve sonunda en önemli şeyi yaparlar. Oğlum, kızım gel şuraya kendi el yazın ile ismini yaz. Bu kısım çok önemli çünkü kendileri yazarsa öğretmen anlayabilir performans ödevini velinin yaptığını. Oysa çoğu velinin göz ardı ettiği bir gerçek var. Öğretmenler de bu performans ödevlerini çocuğun yapamayacağının farkındalar.

  Öğretmenlerin performans ödevlerinden beklentileri çocuğunuz ile ortak bir şeyler yapabilmeniz. Örneğin bir ev yapacaksınız kartondan. Çocuğunuza sürekli sorular sormalısınız performans ödevini yaparken. Kaç katlı olsun,pencereleri nerede olsun, kapısı nerede olsun, bahçesine neler yapalım… vb. Çocuğunuz hayal dünyası ile kartondan bir dünya kuracak oraya ve sizde ona yardımcı olacaksınız.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>