• Ev Hanımlarının Bilmesi Gereken Pratik Bilgiler

  Ev hanımlarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan yola çıkarak bazı ipucu bilgileri bilmesinde yarar var. Her hanımın bilmesi gereken ve işinize yarayacak   pratik bilgiler kadının sitesi eğitim köşesinde.

  1. Ütü altı nasıl temizlenir?

  Evde kullandığımız ütüler bir süre sonra kumaş üzerinde iz yapmaya başlar. Bunun sebebi de ütü altında oluşan lekelerdir. İşte bu lekelerden kurtulmanın yolu ise oldukça basit. Bir gazete kağıdı üzerine tuz dökün ve susuz bir şekilde en az beş dakika boyunca ütüyü tuzun üzerinde gezdirin.

  2. Evde diş macunu nasıl yapılır?

  Dişlerinize özen gösteriyor ve diş macunu yokluğunda da dişlerinizi fırçalamak istiyorsanız yapmanız gereken karbonat ve suyu karıştırarak diş macununuzu yapabilirsiniz. Kıvamını ise su ve karbonat ekleyerek ayarlayabilirsiniz.

  3. Arı soktuğunda ne yapılır?

  Arı soktuğunda yapmanız gereken ilk şey küp şekeri erimeyecek şekilde ıslatın ve arının soktuğu yerde tutun. Bu yöntemle zehri alır ve kaşıntıyı önlersiniz. Yine soğan da kullanabilirsiniz.

   

  4. Gözlük camı nasıl silinir?

  Gözlük camını silmek için az miktarda sıvı sabun alın ve camın üzerinde hafif su ile yıkayın. Ardından da el dokundurmadan su ile durulayın. Kalan suları kurulamak için ise kağıt mendil kullanabilirsiniz.

  Gözlük camı özellikle kış aylarında soğuk ortamdan sıcak ortama girdiğimizde buğulanır ve silmemiz gerekir. Gözlük camını gliserin ile silersek buğulanmayı engellemiş oluruz.

  5. Yanığa ne iyi gelir?

  Yanık tedavisinde çeşitli kremler kullanılmaktadır. Ama evde her zaman krem bulmak mümkün olmayabilir. Yanık tedavisinde yanan bölgeye önce en az beş dakika soğuk su uygulanır. Ardından da en etkili yöntemlerden biri yumurta akını krem sürer gibi yanan bölgeye sürmek olacaktır. Yumurta akı yanık bölgesinde bir tabaka oluşturunca tekrar yumurta akını sürün. Bunu istediğiniz kadar yapabilirsiniz. Hem sızınızı alacak hemde su toplamasını engelleyecektir.

  6. Duvardaki parmak izleri nasıl çıkar?

  Özellikle çocuk olan evde duvarlarda parmak izlerine rastlamak mümkündür. Peki ya duvar boyasına zarar vermeden duvardaki parmak izleri nasıl çıkar? Bir patatesi önce soyun ve ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz dilimi parmak izi bulunan bölgeye fazla bastırmadan sürün. Ardından da parafin ile ıslatılmış bir bez kullanarak silebilirsiniz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>