• Ergenlik Döneminde Çocuğu Olan Anne Babalara Tavsiyeler

  Sevgili anne ve babalar, çocuklarınız ergenlik dönemine girdiğinde onlardaki değişimi görmemeniz mümkün değildir zira çocuklar bunu en iyi şekilde anne ve babasına yansıtır.

  Her anne ve baba çocuğunun ergenlik dönemine girdiği yıllardan şikâyet eder. Çocuğunun nende böyle olduğunu neden değiştiğini anlamaya çalışmaktan çok onu tekrar bir değişimin içine sokmaya çalışır. Oysa çocuk zaten büyük bir değişim sürecine girmiştir ve kendi olma yolunda adımlar atmaya başlamıştır. Bu sorumluluk ona zaten ağır gelirken bir de anne babasından gelen baskılar çocuğu iyice çıkmaza sürüklemektedir. Bu dönemde anne ve babaların çocuklarında ki değişimlere destek olmaları ve bu değişim sürecinin normal olduğunu gerek davranışlarıyla gerekse sözleriyle göstermeleri gerekmektedir. Ergenlik dönemindeki çocuğunuzun kimlik arayışına, büyüme çabalarına destek olun ve saygı gösterin. Ancak bu şekilde çocuklarına destek olabilirler. Bundan dolayı sizlere çocuklarınızın ergenlik sürecindeki değişimine yardımcı olabileceğiniz bir takım tavsiyelerden bahsetmek istiyorum.

  Anne ve babalar ergenlik döneminde çocuğunuza verebileceğiniz en değerli hediye ilgi, zaman ve sevgidir.  Bunlardan olmazsa olmazı ise sevgidir. Aileden ilgi ve sevgi göremeyen çocuk, ilgiyi başka yerlerde arar ve bulamazsa ümitsizliğe ve bunalıma düşer. Unutmayın herkes anne-babası tarafından önemli olmak ve sevilmek ister.

  Yukarıda bahsettiğim gibi çocuğunuzun bu dönemde davranışlarını değiştirmeye onu yargılamaya çalışmayın çocuğunuza öğüt vermek yerine ona davranışlarınızla örnek olun. Davranışlarınızla, sözlerinizle çocuğunuzu anlamaya çalışın ve onun kendisinin anlatmasına izin verin ancak bu şekilde onunla sağlam bir ilişki kurabilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuzda gördüğünüz davranışı birer anne ve baba olarak öncelikle siz ikiniz arasında çözmeye çalışın. Özellikle bu dönemde birer anne ve baba olarak birbirinize karşı davranışlarınıza ve sözlerinize dikkat edin zira çocuk her davranışınızı her sözünüzü kendisine döndürebilir. Çocuğunuza karşı anne-baba aynı tutum içinde ve tutarlı olun. Anne-baba arasındaki ilişki olumlu ise, çocukta olumlu ilişkileri öğrenecektir.

  Aşırı koruyuculuk çocuğun her işini yapma, onun yerine karar verme çocuğunuzun gelişmesini engeller. Yapmanız gereken onun çabalarına saygı göstermek, kendine güvenmesine olanak sağlamaktır. Unutmayın, çocuğunuza hep çocuk olarak davranırsanız, oda hep çocuk olarak kalır.

  Çocuğunuzu dinleyin. Duygularını paylaşın, çocukla ve onun sorunu ile ilgilendiğinizi gösterin. Eğer onu dinlemezseniz, bir süre sonra onunda sizi dinlemediğini görürsünüz. Çocuğunuza söz verdiğiniz zaman, sözünüzü yerine getirin. Ya da yerine getiremeyecekseniz söz vermeyin.

  Çocuğunuzu başka çocuklarla ve kardeşi ile kıyaslamayın. Çocuğunuzun hatasını asla başkalarının yanında konuşmayın. Çocuğunuzu her yaptığı yanlıştan dolayı eleştirmeyin. Çünkü sık eleştirilen çocuklar içe kapanık ve güvensiz olurlar.

  Çocuğunuza karşı baskıcı olmayın fakat otoriter olun. Çocuğunuzun gittiği yerleri ve görüştüğü arkadaşları bilin. Çocuğunuza güvenin ve ona inanın.

  Giyim konusunun ergenlik dönemindeki çocuğunuzla ilişkinizi zedelemesine izin vermeyin. Giyeceği giysiler ya da saç modeli vb. için size karşı mücadele etmek zorunda kalmazsa, uygun olmayan giysiler giymede ısrar etmeyecektir.

  Çocuğunuzun arkadaşlarına karşı sabırlı olun. Arkadaşlarına karşı çıktığınız zaman, çocuğu kendinizden uzaklaştırır, arkadaşlarına daha çok yaklaştırırsınız.

  Çocuğunuza ceza vereceğiniz zaman dayak gibi fiziksel cezalara asla başvurmayın. Dayak yiyen çocuk ana-babaya karşı kızgınlık ve öfke duyar. Kavga, geçimsizlik ve düşmanlığı öğrenir.

  Ergenlik döneminde genç kendini bulma çabası içinde bazen bunalabilir ve intiharı düşünebilir. Bu davranış aslında çocuğun birisinden yardım istemesi ve çaresiz bir haykırıştır.

  Son olarak başta da ifade ettiğim gibi çoğunuza sevgi gösterin sevginizin değerini, önemini gösterin ve mutlaka onunla birlikte vakit geçirin. Eğer siz ilgi ve sevgi göstermezseniz, genç kendine ilgi ve sevgi gösteren gruplar ya da arkadaşlar bulacaktır. Bu gruplar her zaman sağlıklı olmayabilir.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>