• El İşi Oyuncak Modelleri

  El işi yapmayı seviyor ve kendinizi marifetli hissediyorsanız. Üstelik evinizin bir köşesinde aksesuar olarak kullanmak istiyorsanız el işi ve örgü oyuncak örnekleri tam size göre…

  Bir çok bayan evine aksesuar olarak peluş ve biblolar barındırır. Hatta kimi bayanların evinde biblo ve peluşlardan adım atılacak yer yoktur. Evin her köşesini gasp etmiştir sevimli oyuncaklar. Peluş ayıcıklar en çok tercih edilen aksesuarlardan bir tanesidir. Sizde el işi yapabilirim diyorsanız evinizde köşelerinizi süsleyecek birer oyuncak yapabilirsiniz. Hatta işi biraz daha abartarak evinizi oyuncak atölyesi haline getirebilirsiniz.

  İşte birbirinden güzel el işi oyuncak modelleri…

  Örgü ipleriyle birlikte işe koyulmak için yapmanız gereken hangi oyuncağı yapmaya karar vermenizden geçiyor. Bu makalede Derya Baykal’ın Tavşan bebek örneğinin hazırlanışını sunacağız.

  El işi tavşan bebek yapılışı

  Gerekli Malzemeler: kalın yün, 6 numara şiş, boncuk elyaf, yün iğnesi, makas

  Bacakları için:
  30 ilmek başlanır. 6 sıra tekli pirinç örülür. Baştan 11 ilmek örülür. 12 ve 13.ncü ilmek birlikte alınıp eksiltilir. 4 ilmek düz örülür, takip eden 2 ilmek birlikte alınıp geri dönülür. 5 ilmek ters örülür. 6.ncı ve sol şişteki ilk ilmek birlikte alınıp geri dönülür. Bu şekilde ger sıra sonunda soldaki şişten bir ilmek almaya şişte 20 ilmek kalana kadar devam edilir. Daha sonra 4 sıra ekru 4 sıra pembe olarak 32 sıra düz örülür. Aynı şekilde diğer bacak örülür.
  Gövde için:
  Şişe 3 ilmek atılır. Örülen bacağın biri şişe takılır, 5 ilmek atılır, diğer bacak şişe takılır. 3 ilmek arttırılır. Şişteki 51 ilmek 35 sıra örülür. Örgü kesilerek kapatılır.
  Kollar için:
  10 ilmek başlanır. 20 ilmek olana kadar her sıra başında arttırarak düz örgü yapılır. 44 sıra olana kadar örülüp kesilir. Diğer kol aynı şekilde örülür.
  Kafa için:
  36 ilmek başlanır. 20 sıra düz örülür. 21.nci sırada 3ilmek örülür, 2 ilmek birlikte alınıp kesilir. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir. 22.nci sırada kesmeden örülür. 23.ncü sırada her 2 ilmek birlikte alınır. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir. Şişte kalan ilmekler yün iğnesi ile toplanır.
  Kulaklar için:
  6 ilmek başlanır. Her sıra başında 1’er ilmek arttırılarak, 12 ilmek olana kadar haroşo örülür, 26 diş haroşo olunca kesilir. Aynı şekilde diğer kulak örülür.
  Elbise için:
  40 ilmek başlanır. 2 diş haroşo örülür. Her sıra başında 3 defa 1’er ilmek arttırılır. 17 cm örülüp kesilir.
  Askılar için:
  6 ilmek başlanır. 17 sıra tekli pirinç örülür. Arzu edilirse askıların üzerine çiçek örülebilir.
  Ayakkabı fiyonk’u için:
  6 ilmek başlanır. 10 diş haroşo örülüp, ortasından büzülerek bağlanır.
  Parçalar resimde görüldüğü gibi dikilip içine boncuk elyaf yerleştirilir

  (Kaynak: Derya Baykal)

       
    
 • Benzer Yazılar
  Ponponlu Bere Yapılışı
  Ponponlu Bere Yapılışı
  Örgü Etol Modelleri
  En Güzel Örgü Etol ve Şal Modelleri
  El Örgüsü Boyunluk Modelleri
  En Güzel Atkı Örnekleri
  En Güzel Diz Battaniyesi Örnekleri (5)
  En Güzel Diz Battaniyesi Örnekleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>