• Doğru Anne Çocuk İletişimi Nasıl Olmalıdır

  Çocuğumuzla doğru iletişim kurmamız için gerekenlerin hepsi ve daha fazlası Psikolog Büşra Cürmen’in kaleminden sizlerle…

  Bir önceki yazımızda çocuklarla sağlıklı iletişim nasıl kurulurdan bahsederken, iletişimin sadece konuşma üzerinden yapılmadığına, bunun dışında daha çok duygularımızla, mimiklerimizle ve hareketlerimizle de konuştuğumuza değinmiştik. Bu yazıda ise daha çok örnekler üzerinden giderek, çocukla sağlıklı bir iletişim nasıl kurabiliriz biraz olsun bunlara değinmeye çalışacağım. Duyguları anlamanın, çocuklarla sağlıklı iletişimde çok önemli rolü olduğundan bahsetmiştik. Sonuç olarak sağlıklı iletişim söz konusu olduğunda anne babaya düşen en büyük görevlerden birisinin iyi birer dinleyici olmaları gerektiği ve çocuklarının duygularına dokunabilmeleri olduğunu savunmuştuk. Bununla birlikte çocuklarını yargılamamaları gerektiğinin üzerinde de önemle durmuştuk. Bunu aşağıda ki örnek diyalog içerisinde net görmemiz mümkündür.

  ÇOCUĞUNUA KENDİSİNİ İFADE EDEBİLMESİ İÇİN FIRSAT TANIYIN!! ÇOCUĞUNUZU DİREK YARGILAYICI CÜMLELER KURMAYIN!!

  Örnekte 1 de görüldüğü üzere çocuğu suçlayıcı ve yargılayıcı bir konuşma içerisine girdiğimizde, diyalogumuz sağlıklı bir şekilde ilerlemez tam tersine çocuğunuzla bütün iletişim kopmuş olur. Eğer sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsak, çocuğumuzun duygularına dokunup ona yardım edebileceğimizi göstermemiz gerekir.

  SEN DİLİ YERİNE BEN DİLİ KULLANMALIYIZ !!!

  Birinci şemada yani “SEN DİLİ” ile konuşulan örnekte görüldüğü gibi çocuk ya savunmaya geçer ya da kendini konuşmaya kapatabilir. Çocuklara sürekli “sen bunu yapmalısın”!, “….yapmazsan şunlar olur” gibi yargılamalarda ve sert bir dille konuştuğunuzda çocukla aranızdaki iletişim son bulacaktır ve çocuk sizden ürkebilir ya da kendi içine kapanabilir. Bunun dışında bu tür konuşmalar çocuklarda agresifliğe de neden olabilir. Bunun yerine çocuklarda, şema ikide de görüldüğü gibi kendilerini anlatmalarına izin vermeliyiz. Çocukların kendilerini anlatmalarını sağlamak, başından geçenlerin açıklamasını yapmalarını sağlamak aslında biz büyüklerin elindedir. Çocuğa bizimde dahil olduğumuz bir dille yani “BEN” diliyle konuşmaya başladığımızda çocuğun duygularına da dokunmuş oluruz. BEN diliyle konuşmak aslında çocuğun sıkıntılarına bizim de dahil olduğumuzu çözümü de birlikte yapabileceğimizi göstermektedir. Konuşma bu şekilde ilerlediğinde sağlıklı bir iletişimin, ilişkinin de temelleri atılmış olur.

  ÇOCUĞUNUZ İSTEMEDİĞİNİZ YA DA YAPMAMASI GEREKEN BİR DAVRANIŞI YAPTIĞINDA ONU CEZALANDIRMAK YERİNE KENDİNİZİ İYİ İFADE EDİN VE DURUM TESPİTİNİ BİRLİKTE YAPIN!!!

  Anne: Bu yaptığın artık yeter. Günlerdir bilgisayarının başından kalkmıyorsun. Sana bu hafta bilgisayarınla oynamak yasak!! Bunun yerine,

  Hangi durumun sizi kızdırdığını ve neden kızdırdığını anlatmaya çalışın ve ona bu durumun neden tehlikeli olduğunu söylemeye çalışın. Şöyle ki;

  Anne: (Bilgisayarın kendi sağlığına zararlı olduğundan bahsedin). Bilgisayar başında uzun süre kalman sağlığın için özellikle de gözlerin için çok sakıncalı. Sürekli bilgisayar başında geçirirsen, diğer işlerini yapmaya zamanın kalmayacaktır!. Özellikle çocuğunuzun etkilenebileceği hatta bu konuda araştırma yapabileceği zararlardan bahsedebilirsiniz. Örneğin gözleri için ne kadar zararlı olduğundan ya da vaktinin tamamını orada geçirerek neler kaybedebileceğinden. Bu tutumunuzu sürekli hale getirirseniz ve çocuğunuzun istemediğiniz davranışları karşısında tutumunuz tutarlı olursa elbet bu çocukla iletişiminize de yansıyacaktır. Çocuğun ne istediğine de kulak vermeniz gerekmektedir çünkü sadece sizin söyledikleriniz ve istekleriniz olduğu takdirde çocuk bunları emir olarak algılayacaktır.

  Çocuğunuzla yanlış yaptığı durum hakkında konuşup, onun da açıklamalar yapmasına izin verin. Hatasını düzeltebilmesi için ona seçenekler sunun. Ancak bu şekilde çocuğunuzla sağlıklı bir iletişimin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Çocuğumuzun bizim söylediklerimizi anlamasının ve bunları dikkate almasının en önemli yolu unutmayın ki SAĞLIKLI BİR İLETİŞİMDEN geçmektedir.

   Psikolog

  Büşra CÜRMEN

       
    
 • Benzer Yazılar
  2017 Anneler Günü
  Anneler Gününe Özel
  Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Birlikte Neler Yapılabilr
  Yaz Tatili İçin Anne ve Babalara Tavsiyeler
  Anne ve Babalar İçin Çocuk Eğitimi
  Anne ve Babalar İçin Çocuk Eğitimi
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>