• Ders Çalışma Planı Hazırlarken Anne-Baba Sorumlulukları

  Çocuğunuza düzenli ders çalışma alışkanlığı kazandırmak mı istiyorsunuz? Çocuğunuz için nasıl bir çalışma planı hazırlayabilirsiniz?

  Çocuğunuzun ödevlerini yapmanın üstesinden gelemeyebilirsiniz. Üstelik ilgili konuda yeteri kadar bilgi birikimine de sahip olmayabilirsiniz. Onun için öncelikle yapmanız gereken çocuğunuzu bir sistematiğin içerisine dahil etmek olmalıdır. Peki ya nasıl olmalıdır bu sistematik. Öncelikle çocuğunuzla birlikte bir çalışma planı oluşturmalısınız.

  Öğrenci çalışma planı nasıl hazırlanır?

  Çalışma planı hazırlarken dikkat edilecek hususlar nelerdir diye soracak olursanız hemen cevaplayalım. Etkili bir çalışma planı içerisinde ders çalışma saatlerinin çok olduğu değil, çocuğumuzun uyabileceği nitelikte bir ders çalışma planı olmalıdır. Yani günde 10 saatlik bir ders çalışma planı hazırlayabilirsiniz. Bu ders planı ile çocuğum dahi olacak diye düşünebilirsiniz. Ama dikkat etmediğiniz bir husus var ki. Planın niteliği değil uygulanabilir olmasıdır öğrenci çalışma planında önemli olan. Çocuğunuzun yaşına göre bir çalışma planı hazırlamanızda fayda var.

  Yaşlara göre çalışma planı nasıl hazırlanır?

  İlk okul öğrencisi için en faydalı plan kademesine göre 1-2 saat civarında olmalıdır. Çünkü bu yaş çocuklar henüz oyun çağındadır ve sizin ona yapacağınız aşırı yüklemeler çocuğunuz üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu arada ilk kademedeki çocuklar bu plana sizinle birlikte uymak zorundadır.  Onun için çocuğunuzu o saatlerde bir başına bırakamazsınız. Yani hadi ders saatin geldi geç dersinin başına diyemezsiniz. Elimize defteri kitabı alıp evet bugün neler yapmışız bakalım gibi sorularla çocuğunuzu ders çalışmaya motive etmeniz gerekmektedir.

  Ortaöğretim öğrencileri için ders çalışma planı oluştururken dikkat etmemiz gereken süre yine 2-4 saat arasında olmalıdır. Bu dönemdeki çocuklar kendi görev ve sorumluluklarını bilirler. Ama her ne kadar durum böyle de olsa anne ve babaların plana uygunluğu kontrol etmesi gerekmektedir. Çocuğunuzun takıldığı yerlerde ona yardımcı olmalı birlikte çalışacağınız vakti ayırmalısınız. Örneğin 4 saat ders çalışan bir çocuğa en az yarım saat eşlik etmelisiniz. Ona neler öğrendiğini sorabilirsiniz mesela. Size anlatırken okulda öğrendiklerini pekiştirecek ve daha etkin bir öğrenme oluşturmuş olacaktır.

  Lise dönemi öğrencilerde ise oluşturulacak çalışma planı 4-6 saat arasında olmalıdır. Üniversiteye hazırlık aşamalarını dikkate aldığımızda tabiki son dönemlerde bu saat artırılabilir.  Bu durumda anne babalara düşen en büyük görev çocuğa meslek seçiminde yardımcı olmak ve o meslek için alması gereken puanı ve çalışması gereken dersleri belirlemek olmalıdır.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>