• Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır

  Çocuğunuz ders çalışmayı sevmiyor ve sizde bundan şikayetçi misiniz? Peki ya çocuğa nasıl düzenli ders çalışma alışkanlığı kazandırılır?

  Ders çalışmayı bir zorunluluk değil de eğlence haline getirmeniz gerekir. Peki ya bu iş nasıl olacak diye sorarsanız. Çocuğunuzun ders çalışırken keyif almasını sağlamanız gerekir. Örneğin ilköğretim ilk kademeye giden bir çocuğunuz var ve sizde ona ders çalışma alışkanlığı kazandırmak istiyorsunuz.

  Bu yaş grubundaki çocukların aslında oyun çağında olduğunu unutmamanız ve bu şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Biraz açmak gerekirse matematikten toplama çıkarma ödevi var diyelim. 12+7=? olsun örneğimiz. Hemen mutfağa gidip yeteri kadar fasulyeyi alıp gelebilirsiniz. Ardından toplama çıkarma işlemlerine fasulyeler üzerinden devam edebilirsiniz. Yani bu yaş grubundaki çocuklara daha çok somut örnekler ile ders çalışmayı sevdirebilirsiniz.

  İlk öğretim ilk kademe yaş grubundaki çocuklarda öğrenmeye güdüleyici pekiştireçler vermeniz de oldukça yararlı olacaktır. Örneğin derslerini bitirdikten sonra bir çikolata veya başka bir ödül ile onu motive edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken sürekli aynı ödülü vermemek olmalıdır. Yani siz sürekli çikolata verirseniz bir müddet sonra çocuk alışacak ve verilen ödülün bir önemi kalmayacaktır. Burada uygulayacağınız taktik ilk başlarda alışkanlık kazanana kadar sürekli ödül vermek, alışkanlık kazandıktan sonra da değişken oranda aralıklarla ödül vermek olacaktır. Çocuğunuzun ders çalışma alışkanlığı kazanmasını arada bir de olsa ödüllendirmeniz gerekecektir.

  İlk öğretim ikinci kademeye giden bir çocuğunuz var ve ders çalışmıyor. Burada işiniz biraz zor açıkcası. Ama zararın neresinden dönerseniz kardır hesabından yola çıkacak olursak bu yaş grubundaki çocuklar için de ders çalışma alışkanlığı kazandırabilmek için daha çok ileriye dönük hayaller kurmasını isteyebilirsiniz. Örneğin ileride iyi bir doktor olabilmesi için şimdi matematiği çok iyi bilmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz. Bir başka örneği ise şudur. Aslında şu anda öğrenecekleri derslerin hayatın ilerleyen dönemlerinde karşılarına çıkacaklarının farkındalığını yaratmanız gerekir. İngilizce öğrenirsen ileride bir tatile gittiğimizde sen turistlerle konuşabileceksin. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

  Genel hatları ile özetleyecek olursak 4+4+4 lük sistemde ilk 4 de ki çocuklarla oyun oynayarak,2. 4 deki çocuklarla da bu oyunların gerçek olduğunu anımsatarak ders çalışma alışkanlığı kazanmalarını sağlayabiliriz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
  Mangala Nedir Nasıl Oynanır
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>