• Çocukların Bilgisayar ve İnternet Kullanımı

  İnternet kullanımının okul öncesi dönemi çocuklarına kadar yaygınlaştığı günümüzde çocuklarda bilgisayar ve internet kullanımı nasıl olmalıdır?

  Telefon ve bilgisayarlardan internete erişimin hızla arttığı son yüzyılda bilgiye ulaşmak oldukça basit ve zahmetsiz hale geldi. Peki çocuklarımız için ne kadar yararlı veriler var internette veya başka bir şekilde soracak olursak internet ve bilgisayarın çocuklar üzerindeki zararları nelerdir?

  İnternet kullanımın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

  * Arkadaşları ile vakit geçirmesi gerekirken evde bilgisayar başında vakit geçirmekte ve sosyalleşme sorunu yaşamaktadır.

  * Bilgisayar başında uzun süre kaldığında kas ve iskelet sistemi bozuklukları rahatsızlıkları ortaya çıkacaktır.

  * Sosyal medyada tanımadığı insanlar ile arkadaş olacak ve ileride sorunlu bir arkadaşlık ilişkisi kurabilecektir.

  * Sanal hayattaki olayları gerçeğe uyarlamaya çalışacak ve tehlikeli sonuçlar ile karşılaşabilecektir.

  Çocukların bilgisayar kullanımında ailenin sorumlulukları nelerdir?

  * Aileler internet ve bilgisayar kullanımına bir kısıtlama getirmelidir. Örneğin bir çocuk sabahtan akşama kadar uzun bir süre bilgisayar başında kalıyorsa ortada çok büyük bir sorun var demektir.

  Okul öncesi dönem çocuklar için günde ortalama bir saat, ilköğretim ilk kademe için iki saat, ilköğretim ikinci kademe ve orta öğretim yaşındaki çocuklarda ise en fazla iki saat olmalıdır. İki saati aşan bilgisayar ve internet kullanımı ileride bağımlılık yapacak ve çocuklarımızda telafisi olmayan psikolojik bunalımlara sebebiyet verebilecektir.

  * Anne babaların bilgisayar ve internet kullanımında bilgili olması çocuğunuzu kontrol altına almanızda yararlı olacaktır. İyi bir bilgisayar kullanıcısı olmanıza gerek yok. Sadece çocuklarınızın yaptıklarını kontrol etmeyi bilin yeter. Örneğin çocuklarınızla birlikte internette zeka oyunları oynayın. Ama kontrol sizin elinizde olsun.

  Akıllı telefon veya tablet kullanan çocuklarımızın sosyal medya hesapları varsa sürekli bunları kontrol etmenizde fayda var. Hangi sitelere girdiğini ve nasıl arkadaşlıklar edindiğini bilecek kadar internet kullanmasını bilmeniz gerekebilir. Yine çocuklar için sürekli internete girebilecekleri akıllı telefonlar almaktan bir süreliğine vazgeçin. En azından kontrolünüz altında değillerse bırakın telefonları akıllı olmasın. Evet belki de çok ısrar edecekler. Akranlarındaki telefon modellerinden isteyecekler. Ama tehlikenin farkında olmanızda fayda var.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
  2017 Anneler Günü
  Anneler Gününe Özel
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>