• Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi

  Çocuk zekasının ve kişiliğinin gelişiminde özellikle çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığı geliştiren oyunları oynamasının rolü  çok önemlidir.

  Günümüz teknolojisinde artık kişilik ve zeka dediğimiz kavram aslında anne karnında bile kendisini bizlere gösterir. Özellikle yeni doğan bebeklerin ağlamasından, huzurlu ya da huzursuz olmasından onun nasıl bir kişiliği olduğunu tespit etmemiz mümkündür. İşte oyun dediğimiz kavramda kişilik gelişimi ve zeka gelişimi üzerinde büyük etkilere sahiptir. Çocuğu oyun oynarken kendisine kattığı birçok şey vardır. Oyunun çocuğun zihinsel zekasına olan etkileri çok fazladır. Bunlardan en önemlisi çocuk oyun oynarken çevresini ve kendisini oyun yoluyla tanımasıdır. Oyunla birlikte etrafına sürekli sorular sorarak onların cevaplarını bulmaya çalışır. Bu da zeka üzerinde olumlu etki yapar ve zekayı sürekli aktif tutar. Özellikle oyun oynamayıp uzun süre televizyon izleyen çocuklarda hayal gücü kısıtlanır ve çocuk kendi hayallerini o zihinde canlandıramaz. İşte bu yüzden televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri genellikle (her zaman değil) olumsuz yöndedir. Çocuklarınıza televizyonu belirli saatlerde izletip, bunun dışında çocuğun zekasını geliştiren oyunlar oynamanız gerekmektedir. Çünkü çocuklar için oyun, çocuğun zihinsel zekasını, duygusal zekasını,fiziksel ve sosyal zekasını geliştiren en önemli araçtır. Çocuğun oyun oynamasının faydaları arasında neden-sonuç ilişkisini kurabilmesi de yatar. Çünkü çocuğun bir şeyin neye bağlı olduğunu nereden hangi sonucun çıktığını oyunla birlikte en güzel bir biçimde kavrar. Özellikle çocukların sosyalleşmesi açısından da oyunun önemi büyüktür. Çünkü çocuk sosyal ortamda oyunla birlikte nerede nasıl davranacağını, paylaşımcılığı, kendine güveni, toplumsallaşmayı, kimliğini kazanmayı, çevresini korumayı ve buna benzer birçok kavramı öğrenir.

  Çocuğunun oyunla birlikte kazandığı en önemli şeyler arasında yer alan hayal kurma becerisidir. Çocuk aslında hayal dünyası ile büyür. Çünkü o hayal dünyasında yarattığı kavramlarla gerçek hayatta var olanları birleştirir ve bu şekilde dünyayla ilişki kurmaya başlar. Hayal dünyası ile birlikte doğruyu yanlışı kavrar, çıkarımlarda bulunur. fakat siz onun hayal dünyasını geliştirmesine yardımcı olmazsanız dünyayla ilişki kurması da zorlaşır. Çocuğun hayal dünyasını geliştirmesinin yollarından birisi de oyundur. Oyunda çocuk hiçbir şekilde yalana başvurmadan hayal dünyasındaki kavramlarıyla kendisini ortaya koyar. Bu yüzden çocuğuna, çocukların hayal dünyasını geliştiren oyunları bol bol oynatmanız gerekmektedir.

  Çocuklarda oyunun yeri ve önemine baktığımızda aslında oyun çocuklar için evde başlayan eğitimin temelidir. Erken yaşta oynanan oyunlarda kazanılan şeyler o çocuk için geleceğine de etkisi olacaktır. Sevgili anne ve babalar sizlere düşen çocuklarınızla birlikte çocukların zekasını geliştirecek oyunlara hayatınızda bol bol yer vermenizdir. Çünkü çocuklar artık eskisi gibi özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar, çocuk oyun alanları daralmış ve çocuklar kendileri oyun oynayamamaktadır. İşte bu yüzden sizlerin onlara oyun olanağı ve oyun alanları sağlamanız gerekmektedir. Bununla birlikte çocuğunuzu ilk eğitim almaya gönderdiğiniz kurumunda oyun odaklı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu tür kurumlarda olması gereken artık günümüz teknolojisi ile kaybedilen değerlerin öğretildiği bir yer olmasıdır.

  Bir sonraki yazımızda sizlerle Çocuğun zekasını geliştiren oyunlar nelerdir ve neler olabilir bunları paylaşacağız.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Çocuk ve Kitaplar
  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>