• Çocuklarda Obezite Nedir? Obeziteyi Nasıl Önleyebiliriz?

  Her anne ve baba çocuğunun sağlıksız beslendiğinden şikâyet eder ve gün geçtikçe çocuğundaki dengesiz bir kilo artışını fark etmeye başlar. Bu kilo artışı (obezite) daha sonra çocukta sağlık problemlerine yol açar. Bu yazımızda sizlere kısaca obezite nedir ve obezite ile nasıl başa çıkabiliriz sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

  Günümüzde obezite bütün ülkelerin ortak sağlık sorunları arasında yer almaktadır ve giderek artış göstermektedir. Türkiye Halk Sağlığı’nın obezite hakkında yaptığı tanıma baktığımızda obezite, “genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır”. Obezite özellikle çocuklarımızda çok büyük problemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne ve babalar bu durumla nasıl mücadele edeceklerini tam olarak bilemezler ve çocukları hakkında büyük endişelere kapılırlar. Çünkü çocuklar küçük yaşta bu durumun onlar için çok da engel teşkil farkına varamazlar ta ki günlük aktivitelerini yaparken zorluk çektiklerini görene kadar. İşte bu yazımızda anne ve babaların çocukların beslenmelerinde dikkat etmesi gereken noktalardan bahsedip, Obeziteyi nasıl önleyebiliriz? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

  1) Öncelikle obezitenin tedavisinde ve önlenmesinde bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi çocukların dengeli beslenmelerini sağlayacak yemek düzeni oluşturmak ve düzenli aktiviteler (spor, koşmak, oyun oynamak, basketbol, futbol vs)  yapmasını sağlamak. Çünkü unutmayalım ki obezitenin asıl nedeni alınan enerji miktarı ve kaybedilen enerji miktarının arasında ki dengesizliktir. Yani bir kişinin aldığı enerji miktarı kaybettiğinin çok çok altında ise o kişide obezite görülme olasılığı yüksektir. Sağlıklı yaşamak için dengeli beslenmeyi ve düzenli aktiviteler yapmayı hem kendimizde hem de çocuklarımızda alışkınlık haline getirmemiz gerekir.

  2) Çocuklarımızı hazır yiyecek tüketmekten olabildiğince uzak tutmamız gerekir. Biliyorum ki bu sizlere biraz zor gelecektir ama bunu bir düzene soktuğunuzda bu bir alışkanlık haline gelecektir. Şöyle ki çocuğunuza ara ara abur cubur dediğimiz şeylerden yedirebilirsiniz bunları da ona ödül olarak istediğiniz davranışı yaptığında sunarsanız hem onun istediği olmuş olur hem de sizlerin. Çocuğun beslenmesinde, karbonhidratlı, yağlı, gazlı yiyeceklerden uzak tutulması gerekir. Çünkü bu yiyecekler, kola, cips, hamburger, kek, şekerli gıdalar çocuğun hem zihinsel gelişimini hem de bedensel gelişimini olumsuz etkileyecektir. Çocuğunuza olabildiğince taze sebze, meyve, kendi ellerinizle yaptığınız kurabiyeler, kekler gibi yiyecekleri düzenli bir beslenme alışkanlığı şeklinde sunarsanız onun gelişimini olumlu yönde etkilemiş olursunuz.

  3) Bilinmesi gereken bir diğer nokta ise, çocuğun yeme biçimi ve yemek saatlerinin düzenli olmasıdır. Yani çocuk her istediğinde sürekli bir şeyler yememelidir çünkü yemek yeme aslında bizim fiziksel bir ihtiyacımızdır bunun dışında keyfi olarak yemek yemek aldığımız enerjiyi artıracaktır ve o enerjimizi dışarıya atmamız daha da zor bir hal alacaktır. Çocuklar hızlı yemek yememelidirler, özellikle televizyon karşısında yemek yedirmemeye gayret edin. Çocuk yemeğini yavaş yavaş, ağzında iyice çiğneyerek yemelidir aslında yetişkinlerinde böyle yapması gerekir. Yemek öğününün üç öğün olmasına dikkat edilmelidir. Gece yatmadan önce çocuklarınıza enerji değeri yüksek, kalorili yiyecekler yemekten uzak tutun. Bunun yerine daha çok yoğurt ya da kendi elinizle hazırladığınız meyveli yoğurtlar yedirebilirsiniz.

  4) Son olarak, aslında söylenmesi gereken çok şey var ama bilinmesi gereken en önemli noktalardan birisi de çocuğun hareket yapmasını sağlamaktır. Özellikle günümüzde çocukları ya bilgisayarın başında ya da televizyon başında buluruz. Dolayısıyla çocuk bu şekilde aldığı enerjiyi tüketemez ve sonuç olarak da fazla kilo alımlarına başlar. Bunu önlemek adına çocuğunuzun enerjisini atmak için onu düzenli aktiviteler, sporlar yapmaya teşvik edin. Hatta gerekirse siz örnek olma yani ona model olma adına birlikte spora yazılın birlikte spor yapın, yürüyüşler yapın. Hem sizin sağlığınız için hem de çocuğunuzun sağlığı için bu çok önemlidir. Bütün bunların dışında çocuğun hareket edebilmesi için ona ev içinde sorumluluklar verin, odasını toplamak, size yardım etmek gibi, asansörü kullanmak yerine merdivenleri kullanın birlikte.. Böylelikle çocuk her zaman televizyonun başında oturmayacaktır ve enerjisini biraz olsun atacaktır.

  Sevgili anne ve babalar, hem çocuğunuzun hem de kendi sağlığınız açısından dengeli ve düzenli, sağlıklı beslenmenin yaşamınızda ki yeri çok önemlidir. Düzenli beslenmeyi, düzenli aktiviteler yapmayı yaşamınızın bir parçası haline getirmeyi unutmayın.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>