• Çocuklarda Bilgisayar Bağımlılığı ve Zararları

  Sevgili anne babalar, eğer çocuğunuz bilgisayarın başında gereğinden fazla zaman geçiriyorsa işte burada ciddi bir problem var demektir. Bu problem internet bağımlılığı olarak karşımıza çıkar.

  Günümüze bakıldığında teknolojinin ilerlemesiyle herkesin özellikle çocuklarımızın teknolojik aletlere, cep telefonu, bilgisayar, tablet vb erişimi çok kolaylaşmış durumdadır. Önceden evlerde televizyon dahi yokken şimdi her çocuğun elinde bir cep telefonu, evinde bir bilgisayar hatta bir tableti de bulunmaktadır. Çocuklara böylesine geniş sanal bir dünyanın içine bırakmak ne derece doğrudur? Bu konu üzerinde durmamız gerekmektedir. Çünkü özellikle son yıllarda artan suç oranları, karşı gelmeler, çocuklarda ki agresiflik, erken ergenlik, mutsuzluk gibi birçok özellikleri sıklıkla görmemiz mümkündür. Çocuklar neden mutsuz işte bu bizim en önemli noktamızdır. Oysa çocuk dediğimiz zaman akla gelebilecek en önemli kavramlardan birisi sevinç, neşe, mutluluk, samimiyet gibi olumlu düşüncelerdi fakat şimdi onların yerini çok daha olumsuzları aldı.

  Peki çocuklarımız nede bu kadar bu teknolojik aletleri kullanma gereksinimleri duyuyorlar. İşte bu sorunun cevabı aslında çok yönlü çünkü çocuklar cep telefonunu, bilgisayarı özellikle ödev yapma, oyun oynama, arkadaşlarıyla iletişim kurma bahaneleriyle saatlerce kullanabiliyorlar ve hayattan kopabiliyorlar. Bir çocuk eğer bilgisayar bağımlısı olmuşsa şu belirgin özellikleri taşır; az yemek yer, bilgisayarın başında saatlerce zaman geçirir ve kalkmak istemez, az uyur, sosyal hayatı yavaş yavaş azalmaya başlamıştır, konuşmalardan sıkılır, günlük yapabileceği aktiviteler erteler, derslerine önem vermez, baş ağrısı, bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklardan şikayet eder.

  İnternet bağımlılığının çocuk üzerinde birçok olumsuz etkileri görülmektedir. Bunların en başında çocuklarda ki şiddet duygusunun geliştiği görülür. Özellikle oynadıkları şiddet oyunları ile çocuklar gerçek dünya ile sanal dünyayı artık ayırt edemez duruma gelir ve artık onun dünyası oyundan ibaret olur. Bu tür oyunları oynayan çocuk agresif olur, çevresine duyarlı olmaz, karşısındaki ile konuşurken onu dinlemez, eğer kafasına yatmayan bir şey olursa direk karşı çıkar.

  Bilgisayarın diğer zararlarından birisi de okul başarısını düşürmesidir. Bu aslında çocuk için ve aile için çok önemlidir. Bilgisayara aşırı düşkün olan bir çocuk artık onunla birlikte yaşamaya başlar ve etrafındaki diğer bütün şeyleri sıkıcı bulur, sadece bilgisayardan zevk alır çünkü onun dünyası olmuştur bilgisayar. Özellikle derslerde konsantrasyon sorunu yaşar, konulara adapte olmakta zorluklar çeker. Bununla birlikte bilgisayar bağımlısı olan bir çocuğun sosyal ilişkileri de çok zayıflamıştır. Çünkü o çocuk için gerçek arkadaşlar bilgisayar ortamında ki arkadaşlardır. Bilgisayarda vakit geçirdiğinde zevk alır ama arkadaşlarından çabuk sıkılabilir. Bilgisayar empati yani kendini karşındakinin yerine koyma düşüncesini de yok eder ve böylelikle kimseyle anlaşamaz duruma getirir çocuğu. But tür çocuklar bütün zamanlarını evde geçirirler ve dışarıda herhangi bir aktivite yapmak istemezler.

  Bilgisayarın daha sayamayacağımız birçok olumsuz etkileri bulunmaktadır. Sevgili anne babalar çocuğunuzla siz ilgilenin onu bilgisayarla ilgilenmeye itmeyin. Olabildiğince birlikte vakit geçirmeye bakın.

  Çocuğumuzun bilgisayar bağımlılığını önlemek ve azaltmak için neler yapılabiliriz bu yazının devamında sizlerle paylaşacağım.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Çocuk ve Kitaplar
  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
  Kız Bebek Hastane Çıkışı
  Yenidoğan Hastane Çıkışı Zıbın Takımı
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>