• Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları

  Sevgili anne-babalar geleceğin dili olan kodlama eğitiminin çocuklarınız üzerinde ne gibi faydaları olacağını hiç düşündünüz mü?

  Kodlama nedir? Kodlamanın Çocuklara ne gibi faydaları vardır? Kaç yaşından itibaren kodlama eğitimi alınabilir? Tüm sorularınızın cevabını ve izleyebileceğiniz yol haritasını sizler ile paylaşıyoruz.

  Çağımızın çocuklarının ne kadar teknoloji meraklısı olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. İşte tam da burada bu merakı doğru yerde kullanmak adına çocuklar için kodlama eğitimleri devreye giriyor.,

  Kodlama eğitimi ile çocuklarda gelişen alanlar nelerdir?

  1. Kodlama eğitimi ile çocuklarınızın analitik ve çok yönlü düşünme becerileri gelişir.

  2. Problem çözme ve problemlere farklı bakış açılarıyla yaklaşma becerileri gelişir.

  3. Bilim ve teknik alanında merak duygusu gelişir…

  Yukarıdaki saydıklarımız maddeler kodlama eğitimi için en temel kazanımlar olmakla birlikte bunun yanında bir çok zeka alanına da hizmet etmektedir.

  Ücretsiz Kodlama Eğitimi Nasıl Alabilirim?

  Son dönemlerde bir çok belediye ve sivil toplum kuruluşu çocuklar için ücretsiz kodlama eğitimleri vermektedir. Bulunduğunuz bölgedeki belediye birimlerinden veya sivil toplum kuruluşlarından detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin; İstanbul’un birçok ilçesinde yer alan Bilgi Evlerinde 8-14 yaş çocuklar için ücretsiz kodlama eğitimleri verilmekte. Tabi ki bu ilçelere göre değişmektedir. Benim bulunduğum Küçükçekmece İlçesinin tüm bilgi evlerinde bu hizmet verilmekte. Sizler de çevrenizdeki imkanları değerlendirebilirsiniz.

  Ücretsiz Online Kodlama Eğitimi 

  Bulunduğunuz bölgede kodlama eğitimi veren bir kurum veya kuruluş bulamadıysanız hiç de üzülmenize gerek yok. Çocuklar için hazırlanmış ücretsiz bir dünya kodlama eğitimi siteleri mevcut.

  Çocuklar için kodlama eğitimi veren sitelerin başında bir çok büyük kuruluşun desteklediği code.org sitesi yer alıyor. Code.org sitesinde öğrenciler için ayrı bir bölüm bulunmakta. Yaş kategorilerine göre kolaydan zora doğru sıralanan örneklerle çocuklara kodlama eğitimi verilmekte. Okuma yazma bilmeyen çocukların dahi yapabileceği birden fazla uygulama mevcut.

  Peki ya ilerleyiş nasıl oluyor. Aslında çocuklar bu site üzerindeki blokları yerleştirirken farkında olmadan kodlamanın girişi niteliğindeki algoritma oluşturma becerileri ediniyorlar. Blokları kullanarak problemlere farklı çözüm yolları buluyorlar.

  Code.org sitesi gibi yine başka bir ücretsiz platformumuz ise Scratch. Çocuklar scratch programı ile tıpkı code.org sitesinde olduğu gibi blok tabanlı kodlarla kendi oyunlarını animasyonlarını yapabiliyorlar.

  Scratch’den sonra ise artık çocuğunuz robotik kodlama için ivme kazanmaya ve Arduino ile değişik projeler yapmaya doğru yönelecektir. Arduino konusunda ise ivme kazanan çocuklarınız artık geleceğin uzmanı olma yolunda ilk adımını atmış demektir.

  Yine çocuklara kodlama öğretmeyi amaçlamak için bir öğretmenimiz tarafından hazırlanmış limonkod.com sitesini de ziyaret edebilirsiniz. Çocukların kodlama sitelerine ulaşabilmeleri için tüm kodlama sitelerini resim ve linklerle desteklemiş. Kendisine emeği için teşekkür ediyoruz.

  Kodlama eğitimi için soru ve görüşlerinizi bekliyoruz. Soru ve görüşlerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Çocuk ve Kitaplar
  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  1. Sınıflar İçin Ödev Yaptırma Yolları
  1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>