• Çocukla Sağlıklı İletişim Nasıl Kurulur

  Birey ve çocuk ilişkisinde sadece sözlü iletişim yetersiz kalmaktadır. Yani çocuklarla iletişim içerisine girildiğinde öncelikle olması gereken karşılıklı duygu alışverişidir.

  İletişim sadece konuşmaktan ibaret değildir.  Özellikle, anne ve babalar, çocuklarıyla sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorlarsa, bunun en etkili yolu onların duygularına dokunabilmekten ve onları en iyi şekilde dinleyebilmekten geçer. Çocukları dinlememek anne ve babaların en temel yaptıkları hataların başında gelir. Oysaki eğer çocuğumuzla sağlıklı bir iletişimde bulunmak istiyorsak öncelikle onları dinleyip, duygularını tanımlamamız gerekir. Sonrasında yani karşılıklı duygu alışverişinden sonra hem çocuğumuz bizi iyi anlayacaktır hem de biz onları. Sağlıklı bir iletişim sonrasında, karşılıklı duygu ve düşünce aktarımları da gerçekleşmiş olacaktır.

  Çocukla sağlıklı iletişim kurulurken dikkat edilmesi gereken hususlardan bir diğeri de çocukla konuşurken kıyaslamalardan kaçınmak ve anne-babanın sürekli kendi hayatından örnekler verilmesinden uzak durmak gerekir.  Çocuk kıyaslandığında kendini yetersiz hissedecektir ve kendine karşı güveni azalacaktır. Bunun sonucunda da çocuk anne-babaya karşı kendini ve duygularını kapatacaktır.

  İletişim esnasında anne-baba sürekli kendi hayatlarından örnek vererek aslında çocuklarıyla değil kendileriyle iletişime girerler ve sonucunda da ortaya sağlıksız bir iletişim ortaya çıkar çünkü artık çocuğun duyguları ve sözleri önemli değildir. Burada anne baba kendileriyle konuşur ve kendi çocuğuna kulak veremez. Oysa çocuklarla sağlıklı iletişimde, onların duygularına ve düşüncelerine dokunabilmek onları daha kolay anlayabilmemizi sağlayacaktır.

  Çocuklarla sağlıklı iletişim kurmada en etkili yollardan birisi de çocukla konuşma yöntemlerini bilmektir. Yani özellikle çocuklarla konuşurken, onları yargılayıcı, küçük düşürücü, emir verici cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır. Çocuğa “odanı hemen topla!”, “yemeğini ye!”, “derslerine çalış”,” bana şunu anlat” gibi cümleler, çocuğu karşı atağa geçirecek cümleler arasında yer alır. Bununla birlikte özellikle “ben” ile başlayan cümleler, “ben sana bunu yapmanı söylemedim mi?” gibi cümleler çocuğu savunmaya geçirir ve çocukta karşısındakine benzer şekilde cevap vermek zorunda kalır. Yani iletişim bağırarak, sert davranışlarla son bulabilir. Çocukla sağlıklı iletişim kurulurken, verilmek istenen mesaj ya da çocuğa yüklenmek istenen sorumluluk ses tonuyla uyumlu olmalıdır, çok yüksek sesle konuşmak, çocuğa bağırmak azarlamak çocuğu bilinçlendirmekten çok tam tersine aynı şekilde konuşmaya iter.

  Psikolog

  Büşra CÜRMEN

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  2017 Anneler Günü
  Anneler Gününe Özel
  Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Birlikte Neler Yapılabilr
  Yaz Tatili İçin Anne ve Babalara Tavsiyeler
  Anne ve Babalar İçin Çocuk Eğitimi
  Anne ve Babalar İçin Çocuk Eğitimi
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>