• Çocuk Eğitiminde Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

  Sevgili anne ve babalar çocuğunuzun eğitiminde uyguladığınız çoğu zaman da doğru diye düşündüğümüz yanlışlar vardır. Sizlerle bu yazıda bunlara değineceğiz.

  Sevgili anne ve babalar, çocuklarımızın ya da onların eğitimlerinin yaranına diye düşündüğümüz ve onlar üzerinde uyguladığımız kendimizce doğrularımız elbette var fakat acaba bu doğrular her zaman işe yarıyor mu ya da acaba bizim doğru diye bildiğimiz yanlışlarımız var mı?

  Bugün bu yazımızda sizlere çocuklarımızın eğitiminde doğru diye bildiğimiz yanlışlarımızdan söz edeceğiz.

  1)“Çocuk anne ve babasının sözünü dinlediğinde ödüllendirilmelidir” düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Ödül sistemi eğitimde büyük bir öneme sahiptir fakat özellikle maddi ödüller çocuğu sürekli bir beklenti içine sokar ve beklenti karşılanmadığında çok büyük üzüntüler ve yaralanmalar yaşayabilir. Bununla birlikte ödül çocuğun olumlu davranışlarını da bırakmasına neden olabilmektedir. Zaman içerisinde çocuk her olumlu davranış yaptığında maddi bir beklenti içine girebilir. Bunun yerine ona manevi ödüller vermeyi tercih edin. Örneğin, birlikte bir aktivite yapmak, pikniğe gitmek, ilginç bir yeri ziyaret etmek, top oynamak, oyun oynamak gibi.

  2)Bir diğer yanlış da “çocuk anne ve babasının sözünü dinlemediği zaman cezalandırılır” düşüncesidir. Ceza, bir çocuğu eğitmede ya da disipline etmede yöntem olarak kullanılmamalıdır. Çünkü çoğu araştırmalara baktığımızda bunun aslında bir işe yaramadığını görmemiz mümkündür. Cezanın sürekli kullanıldığı koşullar çocuğun o ortamda kendini rahat hissetmemesine yol açabilir ve çocukta bir kaygı durumu yaratabilir. Çünkü her yanlış yaptığı davranıştan sonra ona olumsuz tepkiler gelirse çocuk kendini rahat ve doğal hissedemez. Bütün bunları yapmak yerine, ev de ya da birlikte vakit geçirdiğiniz zaman dilimlerinde birlikte kurallar koyarsanız ve çocuğunuzun da fikrini alırsanız çocuğun kendi koyduğu kurallara uyması daha kolaydır çünkü onu kendisi istemiştir ve kendi sorumluluğunu yerine getirmesi gerektiğini bilir. Sürekli ceza verdiğinizde çocuğunuzla aranızda ki iletişimi de koparmış olursunuz.

  3)“Küçük bir tokat dayak sayılmaz” düşüncesi de yanlıştır. Öncelikle siz bir yetişkinsiniz ve karşınızda ki küçücük bir çocuktur. Bu durumda zaten eşit değilsiniz ve çocuğun bu durumu algılayış şekli direk sizin ona karşı güç kullandığınızdır ve her istediğinizde de ona güç kullanabileceğinizi düşünebilir. Çocukta ki bu duygu bozukluğu zaman içerisinde öfkeye dönüşebilir. Unutmayın ki siz anne ve babasınız o ise sizin yavrunuz.

  4)“Çocuklarda kıyaslama yapılması onu motive edebilir ve daha çok çalışabilir” düşüncesi de yanlış bir düşüncedir. Çocuklar özellikle anne ve babalarının arkadaşlarıyla ya da akranlarıyla kıyaslanmasından hiç hoşlanmazlar. Örneğin çocuğunuza “Ayşe teyzenin oğlu çok ders çalışıyor” dediğinizde bu onu öfkeli yapmaktan başka bir işe yaramaz yani onun daha çok ders çalışmasını sağlamaz. Bütün bu cümleleriniz çocuğunuzun kendine karşı saygısını özgüvenini zedeler.

  5)“Çocuğumu okul dışında başka aktivitelere (basketbol, futbol, gitar çalma, resim vs) göndermiyorum çünkü yoruluyor ders çalışamıyor” düşüncesi de doğru bildiğimiz yanlışlar arasında yer almaktadır. Öncelikle bilmemiz gereken zamanımızı nasıl değerli hale getirirsek aslında bir o kadar da o zamanı verili kılabiliriz. Bu çocuklar içinde geçerlidir. Aslında bir çocuk ne kadar yoğun ve kendi için yararlı şeyler yönlenmişse zamanını da kullanmayı bilecektir. Çünkü insan tek bir zekâya sahip değildir, çoklu zekaya sahiptir. Bu demek oluyor ki tek yönlü gelişmemiz aslında çocuk için çok da yaralı olmayabilir. Örneğin spor yapan çocuğun hem hareketleri hem de kinestetik zekâsı kuvvetlenir, çok yönlü düşünmeyi öğrenebilir. Bununla birlikte resim yapmayı seven bir çocuğun inanılmaz derecede hayal dünyası da gelişir böylece sözel zekası da kuvvetlenir. Bunlar küçük birer örnek. Sevgili anne ve babalar işte bu yüzden çocuğunuzu sosyal olabileceği aktivitelere bol bol yönlendirin. Çünkü çocuğunuzun sosyal zekasının gelişmesi onun diğer zeka gelişimlerine birçok faydası olacaktır. Çocuğunuzun tek yönlü değil çok yönlü olmasını destekleyin. Bütün bunlar onu derslerinden geri bırakmaz tam tersine derslerinde başarılı olmasını sağlar. 

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>