• Çocuk Disipline Etmede Uyulması Gereken 5 Altın Kural

  Çocuklarımızdan çok şey bekliyor ve onların istediğimiz gibi davranmalarını bekliyoruz. Ama disipline ederken bazı yanlışları kendimiz yapıyoruz.

  Çocuklarımızın küçük yaştan başlayarak bazı emir ve kurallara uymaları ve bizim istediğimiz doğrultuda hareket etmeleri hiç kuşkusuz her anne babanın öncelikli isteklerindendir. Fakat anne babanın çocuk disiplininde ortak bazı görevleri yerine getirmeleri şarttır.

  Çocuk disipline etmede anne baba sorumluluklarını maddeler halinde açıklayalım. Anne babaların en çok yanlış yaptığı 5 altın kural sırasıyla şöyle:

  1. Tutarsız anne baba davranışları

  En temel sorunlardan biri olan davranış biçimidir. Anne ve babalar çocukları disipline ederken ortak hareket etmek zorundadır. Örneğin annesi yaramazlık yaptığı için çocuğuna bir günlük televizyon izlememe cezası verirken babasının yanına giderek çocuk televizyon izleyebilmek için izin alır. Babası da televizyon izlemesine izin verirse burada çocuk için annenin verdiği cezanın hiçbir önemi kalmaz.

   2. Uygulanmayan cezalar

  Çocuğunuz sizin isteğinizin dışında bir hareket sergiliyor ve siz de ona ceza vereceğinizi söylüyorsunuz. Fakat bu cezayı uygulamıyorsunuz. Örneğin tabağındaki yemeği yemezsen mutfaktan dışarı çıkamazsın. Bir müddet sonra çocuk mutfaktan çıkıyor ve oturma odasına gidiyor. Burada sizin cezanızın hiç bir özelliği kalmadığı gibi ilerdeki sözlerinize de aldırmama alışkanlığı baş gösteriyor. Onun için çocuğunuza veremeyeceğiniz veya uygulayamayacağınız cezalar vermekten vazgeçin.

  3. Korkutarak yaptırma

  Çocukken hepimize söylenmiş bir söz vardır. Ekmeğini yemezsen peşine düşer. Çocuk bunun olmayacağını anladığı andan itibaren onun gözünde siz yalancı durumuna düşüyorsunuz. Bir başka örnek ise uslu durmazsan öcü gelir. Çocuğuınuzu korkutarak disipline edemezsiniz.

  4. Ödüllendirirken aşırıya kaçma

  Çocuğunuz doğru bir davranışı yaptığı zaman onu ödüllendirmeniz güzel bir davranıştır. Çocuğu güdülemiş olursunuz. Fakat burada ödülün de bir sınırı olmalı çocuğunuzu sürekli ödüllere alıştırmayın. Unutmayın ki ödülün makbul olanı aralıklı verilmelidir.  Sürekli ödül verdiğiniz taktirde bu onun için sıradan bir şey haline gelebilir. Onun için çocuğunuzun her davranışından sonra ödül vermeyin. Bir de çocuğu ödül için davranışı yapar hale getirebilirsiniz. Bu da istenmeyen bir durumdur. Bir nevi çocuğunuzu rüşvete alıştırırsınız.

   5. Kıyaslama yapmaktan vazgeçin

  Çocuğunuzu bir başka çocuk ile kıyaslamayın. Örneğin komşunun kızı günde tan üç bardak süt içiyormuş, Ahmet her yemekten sonra dişlerini fırçalıyormuş. Ali saçlarını tarayarak daha yakışıklı oluyormuş… vb örnekleri ardı arkasına artırmak mümkün. Bir de kendiniz için düşünün aynısını. Düşünsenize eşiniz sizi iş yerindeki bir kızla kıyaslasa ve onun saçları daha güzel dese ne olur. Hepimiz neler olacağını az çok tahmin edebiliyoruz. İşte bu yüzden çocuklarımızda da kıyaslama yaparak onları mutsuz etmeyelim. Çünkü bu davranış onlara bir şey kazandırmaz.

   

   

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>