• Çocuğunuzla Birlikte Yapabileceğiniz Aktiviteler

  Sevgili  anne ve babalar, çocuklarınızı daha iyi anlamak onlarla daha iyi iletişim kurmak istiyorsanız onlarla vakit geçirin. Sizlere çocuklarla birlikte yapabileceğiniz en eğlenceli aktiviteleri sunuyoruz.

  Çocuklarla birlikte vakit geçirmek hem onlar açısından hem de sizler için çok önemlidir. Özellikle “çocuğumla nasıl vakit geçirim” diye kendi kendinize soruyorsanız ve bulamıyorsanız sizlere birkaç nacizane önerilerde bulunmak isterim. Hem eğitici hem de eğlenceli bu aktiviteleri yaparken keyif almanız dileğiyle..

  1) Anı Albümü Oluşturma

  Günümüz teknolojisinde baktığımızda çoğu resimlerimizin dijital ortamda olduğunu görmekteyiz. Oysa hepimiz bize ait eski resimleri evimizde bulduğumuzda ne kadar mutlu oluyoruz. İşte bu mutluluğu çocuğunuzla paylaşabilir ve onunda mutlu olmasını sağlayabilirsiniz. Hem çocukla aranızda bir bağ oluşur hem de birlikte güzel bir aktivite yapmış olursunuz.  Evde bulunan tüm resimleri çocuğunuzla birlikte bir araya getirin. Daha sonra ister kendiniz aldığınız bir albümle isterseniz kendiniz yapacağınız bir albümle resimleri farklı şekillerde bir araya getirip evinizin bir köşesine koyabilirsiniz. Çocuğunuzun bu albüme katkısı fazla olsun yani ona sorumluluklar yükleyin bu albümü oluştururken. Böylelikle çocuğun kendine olan güveni artacak ve de keyifli dakikalar geçirmiş olacaksınız.

  2) Eğlenceli Kurabiyeler Yapın

  Çocuğunuzla birlikte etkinlik yaptığınızda yani onunla vakit geçirdiğinizde, çocuk kendisine zararlı olan şeylerden de uzak durmuş olacak. Şöyle ki bilgisayarının başında çok fazla zaman geçirmeyecek, televizyonun başında saatlerce oturmamış olacak. Onunla birlikte kurabiyeler yapabilirsiniz. Kurabiyelerin üzerine ev üyelerinin baş harflerini koyabilirsiniz, gülücükler çizebilirsiniz. Çocuk bunları yaparken hem keyif alacak hem de onlar piştikten sonra birlikte afiyetle yemiş olacaksınız.

  3) Birbirinize Hediyeler Hazırlayın

  Ailecek toplanıp birbirinize hediyeler hazırlayın ve bunu ayda bir ya da sıklığını siz belirlemek üzere düzenli bir şekilde yapın. Maddi yönden sizi çok yoracak bir hediye olmasın bu. Evde ki araç ve gereçlerden oluşacak ufak hediyeler. Örneğin anne olarak evdekilere güzel bir kek, börek hazırlayabilirsiniz ve bunun sunumunu da sürpriz bir şekilde yapabilirsiniz. Çocuğunuzun da size hediye hazırlamasını sağlayın. Böylelikle güzel bir ilişki kuracak ve çocuğunuza da paylaşmayı öğretmiş olacaksınız.

  4) Çocuğunuzla Oyunlar Oynayın

  Çocuğunuzla düzenli vakit geçirdiğinizde onda birçok olumlu davranışın geliştiğini göreceksiniz. Çünkü çocuk sizden gelen ilgiyi fark edecek ve kendi sorumluluklarının farkına varacaklardır. Unutmayın ki çocuklar biz büyükleri örnek almaktadırlar. Çocuğunuzla birlikte, İsim-Şehir-Hayvan-Bitki Oyunu, Saklambaç, Bulmaca yarışması, Jenga, Yap Boz vb gibi oyunlar birlikte hem keyif almanızı sağlayacak hem de çocuğunuzun zekâsını da geliştirecektir.

  5) Geziler-Ziyaretler Yapın

  Çocuklarınızla birlikte geziler, ziyaretler yapın. Örneğin, huzurevine gidin onlara yaşlıların bizim için ne kadar değerli olduğunu onların her zaman yanlarında olmamız gerektiğinden bahsedin. Kültür gezileri yapın; tarihi yerleri saraylarımızı, camilerimizi gezdirin anlatın onlara. Bu gezilere gitmeden önce onlara gideceğiniz yerlere dair küçük yazılar verin, önceden bilgilendirin onları. Böylelikle gittiği yere hem yabancı olmayacak hem de o yeri gezerken zevk alacaktır.

   Psikolog

  Büşra Cürmen

       
    
 • Benzer Yazılar
  2017 Anneler Günü
  Anneler Gününe Özel
  Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirin
  Yaz Tatilinde Çocuklarla Birlikte Neler Yapılabilr
  Yaz Tatili İçin Anne ve Babalara Tavsiyeler
  Anne ve Babalar İçin Çocuk Eğitimi
  Anne ve Babalar İçin Çocuk Eğitimi
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>