• Çocuğunuza Yemek Yemeyi Sevdirin

  Çocuğunuza yemek yemeyi sevdirmek ve yemek yeme işini bir eğlenceye bir oyun haline dönüştürmek ister misiniz. kadininsitesi.com tiyolarına bir göz atın.

  Yemek Tabağını Süsleyin

  Çocuğunuza yemek yemeyi eğlenceli hale getirebilecek şekilde oyunlar oynayın veya tabaklarını bir oyuncak edası ile süsleyin. Tabak süslemek çocuğunuzun ilgisini çekecek ve bir oyuncak ile oynarmış gibi eğlenceli bir şekilde tabağındaki yemekleri yemeye başlayacaktır.

  Tabak süsleme sanatı aslında hem eğlenceli ve keyifli bir sanattır. İsterseniz şimdi en güzel tabak süsleme sanatı örneklerinden derlediğimiz bir kaç örnek gösterelim. Sizlerde çocuğunuzun tabaklarını bu şekilde süsleyerek onlara yemek yemeyi sevdirebilirsiniz.

  Çocuğunuzu ödüllendirin

  Çocuğunuzla yemek yeme konusunda bir anlaşmaya varmalı ve ona yemek sonunda ödüller vermelisiniz. Örneğin yemeğini yedikten sonra bilgisayarda oyun oynayabilirsin gibi. Ama burada da şuna dilkkat etmemiz gerekiyor. Önce yemek sonra ödül. Yani şimdi bilgisayarda oyun oyna sonra yemeğini yemek şartı ile demeniz hiç bir anlam ifade etmeyecektir. Onun için ödülün görevden sonra gelmesine dikkat etmelisiniz.

  Ödüllendirme yaparken her zaman aynı ödülü vermeniz de sakıncalı olacaktır. Onun için ara sıra bilgisayar, ara sıra televizyon veya çikolata gibi… farklı ödüllerle çocuğunuzu sevindirmelisiniz.

  İkinci bir husus da ödül konusunda yemek yeme alışkanlığını kazandıktan sonra sürekli ödül vermemeliyiz. Sürekli pekiştirme yerine değişken aralıklarla yapılan pekiştirme daha verimli olacaktır. Yani çocuğunuza yemek yeme alışkanlığını kazandırdınız. Bununda sürekliliğini istiyorsanız onu değişken aralıklarla ödüllendirmelisiniz. Örneğin Pazartesi günü ödüllendirdiniz, ardından cuma günü ödüllendirebilirsiniz.  Cuma günü vermiş olduğunuz ödülden sonraki ödülü de pazar günü verebilirsiniz. Buradaki amaç beklemediği bir anda ödül olmaktan dolayı mutlu olan çocuk bu davranışı bir alışkanlık haline getirebilecektir.

  Sevmediği yemekleri sevdiği yemekler ile harmanlayın

  Çocuğunuza yemek yemeyi sevdirmek için onların seveceği yemekler yapmakla başlayabilirsiniz ilk önce. Örneğin çocuğunuz makarnayı seviyor ama peynir sevmiyor. Makarnasının içine küçük makarna parçaları ekleyerek onun tadını da almasını sağlayabilirsiniz. Ama burada dikkat etmeniz gereken peynirin çok az miktarda olmasıdır. Çok küçük dozlarla başlayıp artırmanız gerekiyor bunu. Birden doldurursanız peyniri makarnanın içine. Bu sefer çocuğunuz makarnayı sevmekten de vazgeçebilir.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Çocuğun Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Çocuklarda Oyunun Yeri ve Önemi
  Çocuklara Oyuncak Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
  Çocuk Zekasını Geliştiren Oyunlar
  Öğretmenler Günü
  Öğretmenler Günü Hediye Tavsiyeleri
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
  Çocuklar İçin Kodlama Eğitiminin Faydaları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>