• Cicim Ayları Hiç Bitmesin

  Evlilik, insanların hayallerini süsleyen ve aynı zamanda da sorumluluk gerektiren ciddi bir kavramdır. Evlilik kavramı medeni toplumları düzenleyen en önemli araçtır.

  Bununla birlikte ; evlilikle birlikte birçok sorun ve problemde ortaya çıkar. Sırasıyla saymak gerekirse; ekonomik sorunlar,aynı ev ortamında yaşama,sorumluluk paylaşımları,aşkın canlılığının yitirilmesi vb birçok sıkıntı söylenebilir.

  En popüler ve önemli problemlerin başında aşkın canlılığı sorunu gelmektedir. Bu sıkıntı her kültürde ve toplumda ortaya çıkmaktadır.Özellikle ülkemizde son yıllarda birçok yerde bu durum konu olmuştur. İnsanlar artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını ve o eski aşklarının heveslerinin kaybolduğunu düşünmektedirler. Pek az insan günümüzde maalesef gerçek aşkını bulup evlenmektedir.

  Gerçekten birbirine aşık olan ve kalplerinde bu duyguyu hisseden çiftler, aslında hep canlı sevgiyi içlerinde tutarlar. Basit bir günaydın bile onlar için yetebilmektedir. İçten bir bakış yada dışarıya çıkıp içilen bir kahve bile canlılık için yeter onlara. Tabii ki küçük şeylerin yanında zaman zaman büyük diyebileceğimiz şeylerde yaşarlar; ki bu da heyecanı perçinler ve uzun süreli bir birlikteliğe katkıda bulunur. Lakin kısa süreli mantık çerçevesinde tanışıp evlenenler için aynı şeyler pek mümkün değildir. Çünkü birliktelik sağlam bir sevgi temeline değil,mantık süzgecine göre oluşmuştur. Bu tip ilişkilerde durum aslında hem olumlu olabilir hem de çoğu durumda olduğu gibi olumsuz olabilir. Eğer çift birbirini zamanla duygusal olarak beslerse ve mantık yörüngesinden zamanla çıkarsa,durum tıpkı aşk evliliği olur ve küçük-büyük atraksiyonlarla,evlilikte heyecan-canlılık dengesi sağlanmış olur. Fakat, zamanla mantık ibresi değişmezse, işte o zaman büyük sıkıntılar baş gösterir. Çünkü insan eğer sevgisini paylaşmıyorsa , temelde bencil olan özellikleri ortaya çıkar. Şahsi olarak mutlu ve heyecanlı olmak ister ama, temel sevgi olmadığı için o ilk 3 ayki yapmacık cicim ayları, yerini donuk ve heyecansız bir ilişkiye bırakır.

  Peki bu sıkıntıya nasıl çözümler üretilebilir?

  -Zamanı daha çok birlikte geçirmeye özen gösterilmelidir. Bu sayede çiftler arası duygusal etkileşim mekanizmasının çalışması ihtimali artar.

  -Sosyal ve kültürel aktivitelere katılmalı ve birlikte zaman zaman küçük seyahatlere çıkılmalı.(Ör:İstanbulda yaşayan bir çift zaman buldukça semtleri gezmeli mesela yada Edirne,Tekirdağ gibi yakın iller..)

  -Teknoloji ve televizyonun kurbanı olunmamalı ve her akşam en az yarım saat konuşup günün değerlendirmesi yapılmalı. Bu iş olabilir, hava olabilir, çocuk olabilir, eğitim olabilir.Önemli olan çiftin karşılıklı konuşmasıdır ve fikirlerini beyan etmesidir.Bu sayede karşıdakinin düşünce dünyasına her gün 1 adım daha atılmış olur.

  -Cinsel hayatın dengeli olması ve aşırılıklardan uzak durulması önemlidir. Doğal süreç gereği insanlar arasında duygu yoğunluğu cinsellikte çok fazla olmaktadır.

  -Düzenli arkadaş ve akraba ilişkileri de önemlidir. Çünkü sosyal ortamlarda grup içi aktiviteler, evliliğin sadece 2 kişi arasında sınırlı ve sıkıcı olmasını önler.

  -Çok abartılı olmamakla birlikte dönem dönem alınacak hediyeler bazı duyguları canlı tutabilir.

  İlişki ve çiftlerin durumuna göre maddeler çoğaltılabilir. Sonuç olarak aslında her insan sevmek, sevilmek, mutlu olmak, capcanlı bir ilişkiye sahip olmak ister. Ancak bütün bunların temelinde kişinin kendisi vardır. Eğer koşulsuz bir şekilde kalbinizin sesini dinleyip doğru hissettiğiniz bir insanla evlenirseniz, dış etkilerle bir müdahale olmadığı müddetçe zaten heyecanlısınızdır .Lakin,zamanla birbirinizi sevdiyseniz yada hala mantığınız devredeyse , canlılık için karşınızdakine şans verin ve fırsat verin. Bu sayede bazı duyguları yakalamanız muhtemeldir.

  Psikolog

  Büşra CÜRMEN

       
    
 • Benzer Yazılar
  Evlilik Teklifi Resmi
  Evlenme Teklifi Nasıl Yapılır
  gift boxes over white background 3d illustration
  Sevgilime Sevgililer Gününde Ne Alsam
  Aşk ve sevgi resimleri
  14 Şubat Sevgililer Günü Mesajları ve Resimleri
  Sevgililer gününe özel pastalar
  Sevgililer Günü Yaş Pasta Çeşitleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>