• Bin Yıllık Türk Geleneği Keçe Sanatı

  Koyun ve keçi yünlerinin özel yöntemlerle sıkıştırılması ile elde edilen özel bir kumaş olan keçenin kültürümüzdeki yüzyıllık mazisine gidiyoruz.

  Hayvancılıkla uğraşan toplumların el sanatlarındaki maharetini anlatmaya gerek yok sanırım. Göçebe bir hayat tarzı süren atalarımız Orta Asya bozkırlarında ilk keçecilik örneklerini vermiştir. Türk Keçesinin ilk izlerine Türkistan Coğrafyasında rastlanmıştır. Göktürkler ve Uygurlar başta olmak üzere keçe sanatını kullanan atalarımızın mirasını bugün Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan gibi Asya’daki kardeşlerimiz aktif bir şekilde sürdürmeye devam etmektedir. Özellikle Kırgızistan ile özdeşleşmiş keçe ürünler “şırdak” adıyla oldukça ünlenmiştir. Yine Kırgızistan “Ala Kıyız ve Şırdak Geleneksel Kırgız Keçe Halı Sanatı” UNESCO tarafından insanlığın somut olmayan kültürel mirası listesine eklenmiştir.

  Oğuzların Anadolu’ya gelişi ile de Keçe Sanatı Anadolu topraklarında çadırlardan, şapkalara, halılara, günümüze kadar gelmiştir. Özellikle de çobanların kullandığı kepenekler en güzel keçe örneklerinden bir tanesidir.

  Keçe sanatının unutulmaya yüz tuttuğu zamanlarda 1989 yılında Trt’ de yayınlanan Keçenin Teri belgeseli ile bir farkındalık oluşturulmaya çalışılmış. Sonradan medyada gündeme gelmiştir Keçe Sanatı.

  2012 yılında UNESCO tarafından somut olmayan kültürel mirasına eklenmesiyle her kademede keçecilik sanatı ile ilgili çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Özellikle de meslek liselerinde, halk eğitim merkezlerinde ve mesleki eğitim merkezlerinde keçecilik atölyeleri açılmaya başlanmış ve eski geleneğimiz bir anda gündeme gelmiştir.

  Keçe sanatına son yıllarda en büyük desteği veren akademisyen Nurgül Begiç hocamızın çalışmalarını da göz ardı etmemek gerekir. Kendisine yaptığı çalışmalardan ötürü teşekkürü bir borç biliriz.

  Keçe sanatının gelecek nesillere aktarılması ve geliştirilmesi adına yine de Kültür ve Turizm Bakanlığının daha aktif olarak sürece dahil olması gerekmektedir.

  Son Yıllarda yapılan Altın Eller Festivali ve Bir Usta Bin Usta gibi projelerde Keçe Ustaları da yer almış ve ürünlerini sergilemeye başlamışlardır.

  Unutulmaması gereken bir gerçek de şudur ki Kültürel Miraslar toplumların kendilerini ifade etmedeki en büyük unsurlardan bir tanesidir.

  Günümüzde çoğu kadın evde keçe sanatı ile hobi amaçlı uğraşarak bu geleneği sürdürmeye devam etmektedir. Keçeden birbirinden güzel eşyalar, oyuncaklar ve kıyafetler tasarlamaktadır. Yine de bu yetersizdir. Daha çok usta eliyle gidilmesi ve usta çırak ilişkisi ile nesiller boyu sürdürülmelidir.

  Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisinden Cansu Dıramalı hanıma yapmış olduğu çalışmalardan ötürü teşekkür ediyoruz…

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  İstanbul Tiyatro Festivali Yüzleşme
  22. İstanbul Tiyatro Festivali ve Oyunlar Listesi
  37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı (2)
  37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı
  SKF Türk 12. Ulusal Fotoğraf Yarışması
  SKF Türk 12. Ulusal Fotoğraf Yarışması
  Oz Efsanesi Filmi
  Haziran Ayı Vizyona Girecek Filmler
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>