• Bayramda Nasıl Beslenmeli

  Oruç sonrasında aşırı ve yoğun beslenmeye bağlı sağlık bozukluluğuna karşı ramazan bayramında nasıl beslenmeli. Bayramda nasıl beslenilir?

  Ramazan ayı boyunca  uzun süreli açlık ve susuzluğun ardından bayramla birlikte yemek yemeye tekrar başlıyoruz. Özellikle de bayramın ilk günü yeme düzenimizdeki değişiklik ile çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmamak için bayramda yediğimize içtiğimize dikkat etmemiz gerekir.

  Bayramda nasıl beslenilir diye merak ediyorsanız bu tavsiyelere uymanız da fayda var.

  5 adımda bayramda sağlıklı beslenme önerileri

  1. Güne hafif bir kahvaltı ile başlayın. Kahvaltınızda kızartmalardan uzak durunuz. Domates, salatalık, peynir, zeytin ve kepekli ekmek tüketmeniz hem midenizi yormayacak hemde gün içerisindeki aperatiflerinize engel olmayacaktır.

  Bilindiği üzere bayramda akraba ziyaretleri yapılır. Her gidilen yerde de mutlaka börekler, çörekler ve tatlılardan oluşan bir tabak önümüze gelir. İftar açar gibi ikramlara saldırmamalı ve azar azar ve yavaş bir şekilde tüketmeliyiz.

  2. Ana öğünlerde aşırı yemek yeme yerine az yemeye dikkat edilmelidir. Hiç yememek bir çözüm değildir. Az ve yavaş yavaş yenilmesi en uygun olanıdır. Ara öğünleri etklilemeyecek şekilde sofradan kalkmamız gerekir. Ana öğünlerde kalorisi yüksek olan kızartma ve et ürünleri tercih edilmemelidir.

  Ana öğünlere ek olarak ara öğünler ile midenin tembelliği giderilmelidir.

  3.  Tatlı tüketiminde en uygun olanı sütlü tatlılardır. Hamur işi tüketimi ise az ve dengeli olmalıdır.

  4. İster ana öğünde isterse ara öğünde tüketilen besinler iyice çiğnenmelidir.

  5. Bolca su tüketmemiz gerekir. Günlük ortalama 2 litre suyun yanı sıra ada çayı, ıhlamur gibi yeşil çay tüketilmelidir.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>