• Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız

  Bahar ayının gelmesi ile birlikte hava sıcaklıkları artar ve bir çok insan bahar yorgunluğu diye adlandırılan halsizlik ve yorgunlukla karşı karşıya kalır.

  Mevsimsel değişikliklerle birlikte bir çok insan daha hareketli olmak ister. Ama bunu yapacak enerjisi de maalesef kalmamıştır. Üzerinde bir kırgınlık bir yorgunluk baş göstermektedir. Bunun nedeni ise hiç kuşkusuz sağlıksız beslenmekten gelmektedir.

  Kış aylarında alışageldiğimiz hareketsiz yaşam tarzı baharın gelmesi ile birlikte yerini hareketli yaşam tarzına devretmiş, doğadaki değişimde insanların günlük aktivitelerini değiştirmiştir. Kuşların cıvıltıları, rengarenk açan çiçekler insanı yakından etkilemiş ve bambaşka bir huzur ile donatmıştır. Fakat bahar yorgunluğu ortaya çıkmış ve  bir çok şeyi yapmaya mani olmuştur.

  Bahar yorgunluğuna karşı yapılması gerekenler

  1.

  İlk yapmamız gereken uyku düzenimizi iyi ayarlamak olacaktır. Gündüz süresinin uzaması ile birlikte havalar geç kararmakta ve insanlar da geç saatlere kadar oturmakta ve geç yatmaktadır. Yapmamız gereken ilk şey düzenli uyku saatlerimizi ayarlamak olacaktır. Böylelikle sabah kalktığımızda uykumuzu almış olarak uyanacak ve gün içerisinde kendimizi yorgun hissetmeyeceğiz.

  2.

  Hava sıcaklıklarının artması beraberinde sıvı kaybına da neden olmaktadır. Onun için kış aylarında alışageldiğimiz su tüketimini biraz daha artırmalıyız. Günlük en az 2- 2,5 litre su tüketmeli ve vücudun su ihtiyacını karşılamalıyız. Unutmamalıyız ki insan vücudunun büyük bir çoğunluğunu oluşturan su, aynı zamanda organların sağlıklı çalışmasını da sağlamaktadır.

  3.

  Spor yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Kış aylarındaki hareketsiz yaşantıya bir nokta koyarak baharda hareketlenmeliyiz. Evde günlük 10-15 dk egzersizler yapabiliriz. Bunların hiçbirini yapamıyorsak da günlük en az 15 dk yürüyüş yapabiliriz. Özellikle akşam yemeğinden sonra yapılan yürüyüş sağlığınız ve zinde kalmanız açısından oldukça önemlidir.

  4.

  Yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Özellikle akşam yemeklerinde kalori oranı yüksek olan besinler tüketmemeliyiz. Öğün sayısını artırarak azar azar yemeliyiz. Bunun yanı sıra yemekleri yavaş yavaş yemeli ve yemek yerken de su tüketmeliyiz.

  5.

  Bahar yorgunluğuna iyi gelecek bitkisel çaylar tüketmeliyiz.  Yeşil çay, melisa çayı, ıhlamur çayı, papatya çayı tüketimini artırabilirsiniz. Bunun yanında da alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durmanız baharda sizi daha zinde tutacak ve bahar yorgunluğunu üzerinizden alacaktır.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
  Selülit Tedavisi
  Selülitten Kurtulma Yolları
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>