• Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Bitki Çayları

  Merhaba hanımlar, bilindiği üzere bitki çaylarının özellikle insan vücudunun dirençliliği, güzelliği, yorgunluğu, hastalığı için bir çok önemli faydası bulunmaktadır. Özellikle bahar yorgunluğu için bitki çaylarını bol bol tüketebilirsiniz.

  Bugünkü yazımızda bahar yorgunluğuna iyi gelen bitki çayları üzerine duracağız.Bilindiği üzere baharın gelmesiyle birlikte insanlarda bahar yorgunluğu da oluşmaya başladı. Bahar yorgunluğunu geçirmenin en kolay yollarından biri de bitki çayları tüketmektir.  Bitki çayları düzen ve titizlikle tüketildiğinde vücudumuza yarar sağlamaktadır. Bitki çaylarının en önemli yararlarından biri de vücudun yorgunluğunu gidermektir. Vücut yorgunluğuna iyi gelen bitki çayı nedir diye sorarsanız size tavsiyem karanfil-elma çayı olacaktır.

  Karanfil-elma çayı yapılışı gerçekten çok pratik ve kolaydır. Bu vereceğim tarifle üç kişi rahatlıkla bu tarifi tüketebilir. Öncelikle elmalarımızı dört ya da istediğiniz büyüklüğe göre parçalara ayırıyoruz. Daha sonra içine bir kaç karanfil ekliyoruz. Bu iki karışımı kaynatıp biraz bekliyoruz. Göreceksiniz ki gerek tadıyla gerek kokusuyla bir kere sizin yorgunluğunuza hemen çare olacaktır. Bu bitki çayı sindirime iyi gelen bitki çayları arasında da yer almaktadır. Denemenizi tavsiye ederim akşam işten eve gelip kahvenizi yudumlamak yerine bu çayı tüketip daha sağlıklı ve yorgunluğunuzu büyük ölçüde gidermiş olabilirsiniz.

  Bitki çayları konusunda belirtmem gereken en önemli noktalardan birisi de bitki çaylarını hazır değil ot halince almanız yani direk bitki çayınızı aktardan almanızı tabi güvenilir aktarlardan almanızı tavsiye ederim. Böylelikle bitki çayları etkilerini daha yakından görmüş olursunuz. Bitki çayı tüketilirken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi de  bitki çayını hangi bitki çayıyla karıştıracağınız ve dozunda almanız yani gerektiğinden fazla tüketmek her besinde olduğu gibi bitki çayında da vücuda zarar verecektir. Bitki çayı zararları işte dediğimiz bu fazla tüketim noktasında ortaya çıkmaktadır. Bir çok kişi bilinçsizce bazen zayıflamak adına bitki çaylarını gerektiğinden fazla tüketmektedir.

  Vücudu dinlendiren bitki çayı olarak bildiğimiz papatya çayı da vücut için çok önemlidir ve dinlendirici etkisi vardır. Papatya çayı özellikle uyku problemi olanlar için tüketilmesi gereken en önemli bitki çayları arasında gelmektedir. Bununla birlikte papatya çayı faydalarına baktığımızda özellikle çocuklar üzerinde bu faydaları görebilmemiz mümkündür. Papatya çayı özellikle gaz birikimlerinde, mide problemlerinde solunum yolu problemlerinde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir çaydır. Bununla birlikte regl dönemi sancılarına iyi gelen bitki çayları arasına papatya çayını da koyabiliriz. Adet döneminizde bu çayı bol bol tüketebilirsiniz. Bu yüzden hanımlar papatya çayını yerinde ve dozunu ayarlayarak tüketebilirsiniz. Tabi daha öncede söylediğim gibi bitki halinde bulunan papatya çaylarına dikkat etmemiz gerekmektedir.

  Bir sonraki yazımızda diğer bitkilerin faydalarını da sizlerle paylaşıyor olacağız.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>