• Anne Sütünün Faydaları

  Anne Sütünün Yararları
  Eskiye nazaran artık anne sütünün yerine mamalar aldı.çalışan anneler stres,yorgunluk vs. faktörlerden dolayı sütü kesiliyor ve mamalara yöneliyorlar.Anneler anne sütünün hem anneye hem bebeğine faydasını bilseler bu kadar çabuk vazgeçmezlerdi.
   Her açıdan sağlıklı bir bebek sahibi olmak için bebeğinize ilk 6 ay sadece anne sütü verin…
  Anne Sütünün Önemi
  Bebeklerin normal büyüme ve gelişmesini sağlayan en uygun besin anne sütüdür. İçeriği sabit olmayıp çocuğun yaşına, fizyolojik durumuna uygun bir değişim gösterir. Dolayısıyla her annenin sütü kendi bebeği için en ideal olanıdır. Bu özelliklerinden dolayı hiçbir besin anne sütünün yerini tutamaz.
  ilk 6 ay sadece anne sütü yanında su yada başka bir şey vermemize gerek yoktur.  Çünkü anne sütünün içinde çocuğunuz için gerekli tüm besinleri içerir.
  anne sütü ilk 6 ay tek başına yeterli bir besindir sonrasında ek gıdalarla birlikte 2 yıl devam ettirilebilir.
  Anne Sütü
  Anne Sütünün İçerisinde Bulunanlar
  Kolostrum; Halk arasında ağız sütü de denen annenin doğumdan sonraki birkaç gün boyunca ürettiği süttür. Koyudur; rengi sarımtırak veya berraktır. Miktarı azda olsa doyurucudur. Müshil işlevi görerek ilk kakanın yapılmasını kolaylaştırır. Bebeğin adeta ilk aşısı niteliğindedir.bağırsağın olgunlaşmasını yardım eder.
  Bunun  içinde annenin doğumdan sonra ilk 30 dk içinde bebeğini emzirmeye başlaması ve ilk günler çok önemlidir.
  Bebeğimizi emzirmeye ilk başladığımızda salınan süte ön süt denir. Çok miktarda üretilen ön süt, yüksek miktarda protein,laktoz ve diğer besinleri içerir. Bebek gereksinim duyduğu bütün suyu burdan karşılar. Anne sütü alan bebeğin ilave suya ihtiyacı yoktur.
  Son süt; öğün sonunda salınan süttür çok miktarda yağ içerir. Bu yağ anne sütüyle alınan enerjinin tamamına yakınını karşılar. Bunun içinde bebeğiniz emerken emme işlemi yarıda kesilmemelidir.Bir göğüs tamamen bittikten sonra diğerine geçilmelidir.
  Olgun Süt; Doğumdan birkaç gün sonra üretilen süttür. Sütün miktarı artar; göğüsler dolu,sert ve ağır hissedilir.
  Anne Sütünü Emzirmenin Bebeğe Yaraları

  * Anne sütü bebeklerin normal büyümesi ve gelişimini sağlayacak en ideal yapıdadır. Hiçbir yiyecek ve içecek anne sütünün yerini tutamaz.
  *Anne sütü temizdir ve bebek için en uygun sıcaklıktadır. Mamada olduğu gibi hazırlayıp ısı ayarlamanıza gerek yoktur. Geceleri uykularınızı bölüp mama hazırlamakla uğraşmazsınız.
  *Anne sütünün sindirimi daha kolaydır. Mamada olduğu gibi bebeğiniz gaz sancısı çekmez.
  * Anne sütü hastalıklardan koruyucudur.Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, alerjik hastalıklar,solunum yolu hastalıkları daha az görülür.
  *Anne sütü bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini kolaylaştırır
  * Anne sütü ile beslenen bebeklerde şeker hastalığı,astım,obezite,kalp hastalığı gibi hastalıkların oluşma riski daha azdır.
  * Zeka düzeyleri daha yüksektir.
  * Emzirme bebeğin diş ve çene sağlığı için yararlıdır.biberonlar bebeğin damak yapısını bozar.
  * Anne sütü alan bebeklerde bağırsak hastalıkları ve kulak enfeksiyonu riski daha az olur.
  * Anne sütü ekonomiktir.
  * Emme işlemi çocuğun psiko-sosyal gelişimine katkıda bulunur.Anne ile bebek arasında olumlu ruhsal iletişime ve bebeğin duygusal gereksinimlerinin karşılanmasına yardımcı olur.
  Anne Sütünü Emzirmenin Anneye Yaraları
  Anne sütü emzirmek bebeğiniz kadar siz anneler için de oldukça önemlidir.
  * Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlama ile annede doğum sonrası kanamalar azalacaktır.
  * Ebeveynler için kolaylık sağlar. Her zaman hazırdır,ölçmek ,karıştırmak veya ısıtmak gerekmez.özellikle geceleri emzirme anneyi rahatlatır,annenin daha derin uyumasını da sağlar.
  .Emzirme annenin vücudunun tekrar gebelik öncesi görüntüye dönmesini sağlar.emzirmek rahmin kasılmasını uyarır doğumda büyüyen rahmin eski haline dönmesini sağlar.
  * Emziren anne gebelik boyunca aldığı kiloları rahat verir.doğum sonrası en büyük problemimiz kilolarımız değil midir? Emzirmeyle onlardan da daha rahat kurtuluruz.
  * Emzirme sayesinde göğüs kanseri, over (yumurtalık) kanseri ,rahim kanseri, kemik erimesi oluşma riskini azaltarak siz annelerimizin sağlığını da korur.
  EMZİRME KONUSUNDA SİZ ANNELERİMİZİN KENDİNE GÜVENMESİ .BİLGİ SAHİBİ OLMASI VE AİLE FERTLERİNDEN DESTEK ALMASI ŞARTTIR.
  ANNELERİMİZİN VE BEBEKLERİMİZİN MUTLU YARINLARI İÇİN ANNE SÜTÜ ŞART…..
       
    
 • Benzer Yazılar
  Bahar Yorgunluğu
  Bahar Yorgunluğuna Karşı Neler Yapmalıyız
  Mevsim Hastalıkları
  Mevsimsel Hastalıklara Dikkat !!!
  Diyet
  Sağlıklı Zayıflama Diyeti
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>