• Ailelerin Sınav Öncesinde Çocuklarına Karşı Yapması Gereken Davranışlar

  Sevgili anne ve babalar sınavlar yaklaşıyor, çocuklarınızın sınav psikolojisi açısından onlara nasıl yaklaşmalısınız, onlara karşı davranışlarınız nasıl olmalı, işte bu konular sınav üzerinde çok etkilidir.

  Sınav kaygısı çocuklar üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Çocuklar sınav kaygıları yüzünden gerçek başarılarını, gerçek performanslarını sınav üzerinde gösteremeyebilirler. Ailelerin bu yüzden çok dikkatli olmaları gerekir. Özellikle çocuklarının başarısını bir sınav üzerinden değerlendirmemeleri gerekmektedir. Sınav boyunca veya sınav çalışma sürecinde çocuğunuza en çok destek olacak olan siz yani aileleridir. Bu yüzden onların başarılarında olduğu gibi başarısızlıklarında, mutsuzluklarında da mutlaka yanlarında olduğunuzu hissettirmeniz gerekir.

  Ailelerin sınav öncesi yapması gereken davranışlardan en önemlisi çocuğunuz sadece bir öğrenci olarak görmemeli ve onu dersler üzerinden değerlendirmemelidir yani çocuğunun duygu ve düşüncelerine önem vermeli onu anlamaya çalışmalıdır. Günümüzde birçok sınav bulunmaktadır ve çocuklar artık sadece sınav üzerinden değerlendirmeye tabi olmuşlardır bu da onların psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle YGS öncesi yapılması gerekenlere baktığımızda, bu sınavı çocuklarınıza onların hayatının dönüm noktasıymış gibi hissettirmemenizdir. Çocuk hayatına sınav olmadan nasıl devam ediyorsa o şekilde devam etmeyi öğrenmelidir. Yani çocuğunuzun hayatını normal bir şekilde devam etmesine yardımcı olun. Bu onun sınav stresini azaltmasına yardımcı olacaktır.

  Ailelere sınav tavsiyeleri arasında en önemlilerinden biri de çocuğunun çalışmasını onun üzerine gelecek kadar değerlendirmemesi gerekir. Özellikle çocuklarına “Haydi çok dinlendin, çalışsana artık”, “Bu kadar çalışmayla kazanamayacaksın” gibi uyarılarda bulunmamalıdır. (Türk Psikologlar Derneği)

  Sınav öncesi ailelere öneriler arasında, çocuklarını bir başkasıyla kıyaslamamaları önemli yer kaplar. Çünkü siz çocuğunuzu bir başkasının çocuğunun başarısı üzerinden değerlendirdiğinizde çocuk kendisini sadece başarı üzerinden sevdiğinizi düşünecek ve kendi gibi davranmamaya başlayacaktır. Çünkü başarı çocuklar için tek bir kriter olmamalıdır. Çocuğunuzu başarılı olduğunda kabullendiğiniz gibi başarısız olduğunda da kabullenmeniz gerekir. Böylelikle çocuğunuz kendisine verdiğiniz değeri anlayacak ve elinden geleni yapacaktır.

  Aile ile birlikte vakit geçirmek çocuklarda sınav kaygısını azaltmanın en etkili yolları arasında yer almaktadır. Çünkü çocuk ailesi ile birlikte vakit geçirdiğinde yalnız olmadığını anlayacak düşüncelerini, endişelerini ailesiyle rahatça paylaşabilecektir.  Böylelikle çocukta ki yalnızlık duygusu giderek azalacak ve sınav kaygısı duymamaya başlayacaktır. Tek başına kaldığında ise sınav kaygısıyla sürekli karşı karşıya gelmek zorunda kalacaktır. Çocuğunuzla özellikle sınav dönemlerinde bol bol vakit geçirmeye dikkat edin.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Çocuk ve Kitaplar
  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>