• Aile İçinde Sorunları Çözmek İçin Kullanılan Yöntemler

  Sevgili hanımlar, bugünkü yazımızda aile içinde ortaya çıkan problemlerinizi çözmede kullanabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

  Sağlıklı bir ailenin temelleri problemlerin anında çözülmesiyle kurulabilir.Sevgili hanımlar, aileleriniz, çocuklarınız, eşleriniz eminim ki hepiniz için çok önemlidir. Onları üzmek, kırmak ya da onlar içinde oluşabilecek herhangi bir kopukluğu ya da sağlıksız bir iletişim olmasına hemen müdahale etmek istersiniz. Çünkü hepimizin de bildiği gibi sağlıklı bir ailenin temelleri sağlıklı bir iletişimden geçer. Bunu sağlamanın en güzel yolu da aile içindeki bireylerin birbirlerinin fikirlerini önemsemesi ve onları dinlemesinden geçmektedir. Elbette ki aile içinde birbiriyle çelişen düşünceler, duygular olacaktır ama bu demek değil ki ortaya kavga, gürültü ve sağlıksız bir iletişim çıksın. Bunun tam tersine bütün bireyler kendilerine düşen görevleri yerine getirecek ve huzuru sağlamada herkes kendi payına düşeni en iyi şekilde yapacaktır. Bunun sonucunda da ortaya sağlıklı bir iletişim kurulmuş aile çıkacaktır. Temelleri iyi oturmuş bir ailede, sağlıklı bir ailede sorunları çözmek için kullanabileceğimiz yöntemler;

  Aile içinde ki her birey kendi duygu ve düşüncelerini abartmadan açık ve net şekilde ortaya koymalıdır. Yani ne düşünüyorsak onu söylemeliyiz ki karşımızda ki bizim ne düşündüğümüzü bilebilsin ve davranışını ona göre ortaya koysun. Böyle davrandığımızda yani karşımızdakine açık olduğumuzda hem karşımızdaki bizi rahatlıkla anlayacak hem de biz onu. Kendimizin anlaşılmasını istediğimiz gibi karşımızdakinin de anlaşılmasını istemeliyiz. Sonuç olarak empati kurabilmeliyiz.

  Bize problem olan sorunlar şu anı ilgilendirmeli yani olayı geçmişe bağlamak şu an ki sorunumuzu çözmeyecektir. Eşinizle ya da çocuklarınızla soru yaşadığınızda hemen o an problemi konuşun ve ileride o problemi başka sorunlarınız üzerinde konuşurken ortaya çıkarmayın. Bu size o anki problemi çözdürmez tam tersine sizi çıkmaza götürür.

  Özellikle çocuklarınızla problem çözerken onlara öğüt verir gibi konuşmayın. Problemli olan davranışlar üzerinden giderek somut örneklerle çocuğunuza hatalı olduğu yerleri detaylıca anlatmayı deneyin. Bununla birlikte konuşurken çocuğu yargılayıcı cümleler kullanmamaya dikkat edin. Yargılamaktan ziyade onu anlamaya o davranışı neden yaptığını anlamaya çalışın. Böyle yaptığınızda o davranışın bir daha tekrarlanma olasılığı düşecektir.

  Eşinizle ya da çocuğunuzla tartışırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun en güzel cevaplarından biri de duygu ve düşüncelerinizi abartmadan karşınızdakinin anlayacağı bir şekilde ne az ne de çok ortaya koyacak şekilde ona ifade edin. Örneğin çocuğunuza çok kızgınsınız ama onun karşısına çok aşırı öfkelenmiş bir şekilde çıkmayın. Bu çocuğu çekimser ve içine kapanık yapacaktır, sizden ürkebilir. Ona daha önce de söylediğim gibi somut bir şekilde tane tane hatalı olduğu yerleri anlatmaya çalışın.

  Sağlıklı bir iletişim yöntemlerinden biri de etkin dinlemedir. Yani siz ne kadar haklı ya da haksız olun karşınızdakini dinlemeyip onu anlamadıktan sonra aslında durumunuz hiçbir şey ifade etmeyecektir. Dinlemek sağlıklı iletişimde çok önemlidir. Çünkü dinlediğiniz zaman karşınızdakini anlayabilirsiniz, dinlediğiniz zaman problemlere karşılıklı çözümler üretebilirsiniz.

  Sizin aranızı bozan problem üzerine gidin yani başka problemleri ortaya koymadan direk o problemi çözmeye çalışın. Örneğin, “hem geç kalıyorsun, hem de bana yardı etmiyorsun.” O an tek probleme odaklanıp onu çözdükten sonra diğerine atlamanız gerekmektedir. Aynı anda iki problemi çözmek sizi daha da yıpratacaktır.

  Sağlıklı bir iletişimde kullanılacak yöntemlerden biri de “ben haklıyım sen yanlış hareket ediyorsun” cümlesini kullanmaktan kaçınmaktır. Bu cümle karşınızdakini uzlaşmaktan çok inatlaşmaya doğru yöneltir. Zaten ortada bir problem varsa aslında kimin haklı ya da haksız olduğu o kadar da önemli değildir önemli olan o problemin ortaya nasıl çıktığıdır ve nasıl çözüleceğidir.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Evlilik Teklifi Resmi
  Evlenme Teklifi Nasıl Yapılır
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>