• 2014 Unesco Anma ve Kutlama Programına Dahil Edilen Türkler

  Türkiye’nin önerisi üzerine 4 isim UNESCO’nun 05-20 Kasım 2013 tarihleri arasında Paris’te yapılan konferansında anma programlarına dahil edildi.

  1.Matrakçı Nasuh’un Ölümünün 450. Yıldönümü,

  2.İsmail Gaspıralı’nın Ölümünün 100. Yıldönümü,

  3. Türk ve İslâm Eserleri Müzesi’nin Kuruluşunun 100. Yıldönümü,

  4. Halide Edip Adıvar’ın Ölümünün 50. Yıldönümü  UNESCO’nun anma ve kutlama yıl dönümleri programı kapsamına alındı.

  Matrakçı Nasuh Efendi Kimdir 

  Çizimleriyle Türk minyatür sanatını geliştirerek modern resme geçişe kapı aralayan Matrakçı Nasuh, geometri ve matematik alanındaki çalışmalarıyla uzunluk ölçülerini gösteren cetveller hazırladı. Çarpma metotlarıyla modern matematikçilere ilham kaynağı oldu.

  Aynı zamanda tarihçi ve haritacı olarak dönemine ışık tutan Matrakçı Nasuh, pek çok önemli kitabı da yazın hayatına kazandırdı.

  Gaspıralı İsmail Kimdir

  “Dilde, fikirde, işte birlik” sözüyle Türk ve İslam toplumlarının eğitim, kültür reformu ve modernleşmeye ihtiyacı olduğunu fark eden ilk Müslüman entelektüel İsmail Gaspıralı, ömrü boyunca bu amaç uğruna çalıştı.

  Gaspıralı, bütün Türk dünyasının anlayabileceği sade ve basit bir dille yayınladığı Tercüman gazetesinin Orta Asya ve Osmanlı coğrafyasında anlaşılır hale getirerek ortak dilin sağlanacağını kanıtlamaya emek verdi.

  Dönemin şartlarına ve Çarlık Rusya’sının engellemelerine rağmen yayımlanan gazete Türk dünyasında büyük yankı uyandırdı.

  Türk ve İslam Eserleri Müzesi

  Türk ve İslam sanatı eserlerini kapsayan ilk Türk müzesidir. İslam dünyasının değişik ülkelerinde meydana getirilmiş nadir sanat eserleri sergilendiği müzede, taş ve pişmiş toprak, metal ve seramik objeler, ahşap işlemeler, cam eşyalar, el yazma kitaplar yer alıyor.

  Anadolu’nun ve Orta Asya’dan etnografik eserlerinin de görülebileceği müze, aynı zamanda dünyanın en zengin halı koleksiyonuna sahip.

  Halide Edip Adıvar Kimdir

  Türkiye’nin teklifleri arasında yer alan ve vefatının 50. yıldönümü anılacak olan Halide Edip Adıvar bugüne kadar Türkiye tarafından Unesco’ya bildirilen ilk kadın olma özelliği ile bir ilk teşkil ediyor. Kurtuluş Savaşı günlerinde Türk kadını için bir örnek olan Halide Edip Adıvar bir gazeteci olmanın yanı sıra aynı zamanda siyasetçi kimliği ile de TBMM’ye damgasını vuran isimlerden biriydi. Ölümünün 50. yılında kendisini rahmetle anıyor ve Türk kadınına olan önderliğinden ve azminden dolayı kendisini bir kez daha kutluyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

   

       
    
 • Benzer Yazılar
  SKF Türk 12. Ulusal Fotoğraf Yarışması
  SKF Türk 12. Ulusal Fotoğraf Yarışması
  Oz Efsanesi Filmi
  Haziran Ayı Vizyona Girecek Filmler
  Rio 2 Filmi
  2014 Nisan Ayı Vizyondaki En İyi Filmler
  Pier Lotide Kahve Keyfi
  İstanbul’da Sevdiklerinizle Birlikte Vakit Geçirebileceğiniz Mekanlar
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>