• 1. Sınıf Çocuğuna Ders Çalıştırma Yolları

  Sevgili ebeveynler 1. sınıfa yeni başlayan bir çocuğunuz varsa ev ödevi yapmanın zorluklarını az çok biliyorsunuzdur. Peki ya 1. sınıf çocuğuna ders çalıştırmanın ve ödevlerini yapmanın bir püf noktası var mı?

  Eğitim ve öğretim süreklilik gerektiren bir olgudur. Doğumla başlayıp, ölene kadar geçen sürede neler öğrenmeyiz ki. Şimdi ki sorunumuz Okula yeni başlayan çocuğumuzun ödevlerinde ona yardım etmek.

  Okula yeni başlayan çocuklarda ev ödevlerini yaparken dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Şimdi sırasıyla bunlara bir bir göz atalım.

  1. İlk olarak sabırlı olmamız gerekir. Size kolay gelen çizgiler dahi çocuklarınız için zor olabilir. Bu çok normaldir.

  2. Dikkat dağıtıcı etmenlerden kurtulmak gerekir. Çocuğunuzla ödevi yaparken bir gözünüz televizyondaysa ne çocuğunuz ne de siz yeteri kadar odaklanamazsınız.

  3. Okuma yazmayı yeni öğrenmeye başlayan çocukların ilk olarak harfleri değil de sesleri öğrendiğini unutmayın. Örneğin okulda öğretmeni “vvvv” sesini öğretirken siz evde “ve ” derseniz çocuğunuzda kavram kargaşası oluşacaktır.

  4. Ulaşılabilir hedefler koyun. Örneğin öğretmeni 25-28 sayfa arasını ödev olarak verdiyse bu 3 sayfayı bitirmek için uğraşmayın. Hedefinize küçük adımlarla ilerleyin. Önce bir sayfa sonra bir ara sonra 2. sayfa şeklinde devam edin. Fazla ödev hem çocuğunuzun gözünde büyüyecek hemde sizin sabrınızı zorlayacaktır.

  5. Çocuğunuzla empati yapın. Ona kızmadan ve zorlamadan onun seviyesine inerek sizde hiç bilmiyormuş ve yeni bir şey öğrendiğinizde seviniyormuş gibi davranın. Öğrenmenin hazzını çocuğunuzla birlikte tadın.

  6. Kendinize ödüller verin. Örneğin ödevlerin belirli bir kısmını yaptıktan sonra oyun oynama, çikolata vs. gibi ödüllerle çocuğunuzun doğru davranışlarını pekiştirin. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey ise bu ödülleri alışkanlık haline getirmemektir. Her bir sayfa ödevden sonra ödül vermeye alıştırırsak bu sefer çocuğun düşüncesi ödevi yapmak değil ödülü almak olur. Bu da hedeften uzaklaşmanız anlamına gelir.

  7. İlerleyen aşamalarda kendi okuma kitaplarını okuyacakları sırada sizler de çocuklarınıza eşlik edin. Çocuklarınızın sizleri rol model olarak alacağını unutmayın. Benim dediğimi yap yaptığımı yapma felsefesinden kurtularak sizlerde çocuklarınız gibi tüm elektronik cihazları kapatarak alın elinize kitabı ve kitap okuyun.

  8. Ağladığında hemen yumuşamayın. Zorlandığında ve yapamadığında ağlayarak o durumdan kurtulmak isteyecektir. Zorlandığı durumlarda destek çıkarak ağlamasının önüne geçin ve dediğimiz gibi zorlayıcı hedefler koymayın.

  9. Birlikte eğlenceli vakitler geçirin. Örneğin bir jenga alarak evde ailecek jenga oynayabilirsiniz.

       
    
 • Benzer Yazılar
  Anne Sütü
  Anne Sütünün Faydaları
  Tekerlekli Bebek Beşikleri
  Bebek Yatak ve Beşik Modelleri
  Çocuğunuza Kulak Verin
  Anne Ve Babalara Tavsiye Kitaplar
  Çocuk ve Kitaplar
  Çocuklarda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?
 • Yorum Yapmak İster misiniz?

  İsim ve E-Posta Alanı girmek zorunludur. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.

  Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>